Leica udaje, że zdjęcie wykonane Canonem powstało ich aparatem natychmiastowym

Leica udaje, że zdjęcie wykonane Canonem powstało ich aparatem natychmiastowym

Leica udaje, że zdjęcie wykonane Canonem powstało ich aparatem natychmiastowym
Źródło zdjęć: © Źródło: youtube.com
Marcin Watemborski
19.09.2016 08:02, aktualizacja: 26.07.2022 18:52

Na angielskiej stronie internetowej firmy Leica, promującej nowy aparat – Leica Sofort, przy jednym z opisów pojawiło się zdjęcie, które okazuje się nie mieć związku z samym produktem. Na zdjęciu widać aparat Canona, który zdecydowanie nie jest nawet zbliżony do nowej zabawki niemieckiej legendy.

Tak to właśnie bywa, jeśli producenci korzystają ze zdjęć stockowych nierozważnie. Na zdjęciu, przy opisie, dotyczącym „czystej przyjemności fotografowania” aparatem natychmiastowym Leica Sofort, pojawiło się selfie dwóch mężczyzn podczas podróży. Niby nic dziwnego, gdyby nie to, że w odbiciu okularów widać dość sporą lustrzankę cyfrową.

Obraz
© Screen z Google Cache / [Google Cache](http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:https://en.leicacamera.com/Photography/LeicaSofort)

Po chwili przekopywania Internetu, jeden z chłopaków z Petapixel odnalazł oryginał zdjęcia, a dane EXIF jasno wskazują na to, że selfie zostało wykonane Canonem EOS 7D. Dość śmieszna sprawa, zwłaszcza że opis obok zdjęcia mówi: „Niezależnie czy odbywasz przygodę surferską, czy jesteś na imprezie, stylowa, kompaktowa Leica Sofort jest zawsze przy tobie”.

Obraz
© Screen z Adobe Bridge

Z tego, co pamiętam – Leica Sofort to mały, kwadratowy aparat natychmiastowy w kolorze pomarańczowym, białym lub miętowym, a nie potężna czarna lustrzanka cyfrowa. No cóż... bywa i tak! Po wytknięciu błędu, na stronie internetowej Leiki zdjęcie zostało podmienione na parę robiąca selfie opisywanym aparatem. Szkoda, że dopiero teraz. Stronę z błędem wciąż możecie zobaczyć na Google Cache.

Obraz
© Screen z angielskiej strony Leica / [en.leicacamera.com](https://en.leicacamera.com/Photography/LeicaSofort)

Nie jest to oczywiście pierwsza sytuacja w świecie fotografii, gdzie do prezentacji produktu zostało wykorzystane zdjęcie wykonane innym sprzętem. Podobnie było z Nikonem, gdzie pojawiło się zdjęcie z aparatem Fujifilm. Była też reklama HTC z iPhonem oraz Huawei, który utrzymywał, że fotografia została wykonana ich smartfonem, a w rzeczywistości była to lustrzanka cyfrowa.

Producenci sprzętu fotograficznego powinni przykładać większą wagę do tego, co publikują. Niech chociaż prezentowany aparat się zgadza. Bardzo nieładnie! Świadczy to o braku profesjonalizmu oraz może skutkować spadkiem wiarygodności względem konkretnej firmy. Nie spodziewałem się takiego błędu po marce takiej,jaką jest Leica.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)