Leonardo Magrelli tworzy „puste odbicia”, które wprawiają w znaczny niepokój

Leonardo Magrelli tworzy „puste odbicia”, które wprawiają w znaczny niepokój

Marcin Watemborski: Skąd wzięło się w Tobie zamiłowanie do sztuk wizualnych?
Marcin Watemborski: Skąd wzięło się w Tobie zamiłowanie do sztuk wizualnych?
Źródło zdjęć: © © Leonardo Magrelli / [www.leonardomagrelli.com](http://www.leonardomagrelli.com/)
Marcin Watemborski
29.12.2016 13:34, aktualizacja: 29.12.2016 17:53

Mieliśmy okazję porozmawiać z wyjątkowym artystą. Leonardo Magrelli stworzył serię „wizualnych błędów”, opartych na odbiciach lustrzanych. Normalne by było, gdyby w tych autoportretach pojawiał się autor. Tymczasem... zaserwował on nam dawkę „pustych odbić”, które skłaniają do refleksji.

Leonardo Magrelli: Studiowałem wzornictwo i grafikę. Pracowałem jako projektant książek dla wydawnictwa fotograficznego, Punctum press, co znacznie przybliżyło mnie do fotografii. W tamtym czasie nie miałem planów zostania fotografem, jednakże pracowałem w innym studio, które było bardziej skoncentrowane na kroju literatury.

Kiedy rzuciłem obie prace, zacząłem działać na własną rękę. Właściwie nie jestem w stanie nawet powiedzieć, kiedy to nastąpiło. Zrozumiałem po prostu, że chcę spędzać więcej czasu z samymi obrazami, a nie z ich okładkami.

O co, według Ciebie, chodzi w fotografii?
O co, według Ciebie, chodzi w fotografii?© © Leonardo Magrelli / [www.leonardomagrelli.com](http://www.leonardomagrelli.com/)

Podobnie jak wielu innych, myślę, że sensem fotografowania nie jest już tylko idealny, dobrze zrównoważony obrazek. Nie chodzi o chwytanie chwili oraz zdecydowanie sensem nie jest tworzenie koncepcji piękna. Każdy jest w stanie zrobić takie obrazki swoim smartfonem.

Więc co właściwie jest sensem fotografowania?
Więc co właściwie jest sensem fotografowania?© © Leonardo Magrelli / [www.leonardomagrelli.com](http://www.leonardomagrelli.com/)

Ze względów estetycznych, uważam, że fotograf musi wybrać swój obszar zainteresowań. Kiedy w twoim umyśle pojawi się mocny pomysł, który wchodzi na wyższy poziom poszukiwań, „piękno” nie stanowi dłużej żadnej wartości, zwłaszcza w kontekście produkowanego obrazu.

Do czego służy fotografia?
Do czego służy fotografia?© © Leonardo Magrelli / [www.leonardomagrelli.com](http://www.leonardomagrelli.com/)

Osobiście, powoli zaczynam koncentrować swoją uwagę na możliwościach, jakie daje fotografia cyfrowa. Jestem daleki od tradycjonalistów i jestem przeciwny demonizacji fotografii cyfrowej. Uważam, że to medium powinno być konkretnie zbadane i wykorzystywane do wyrażania i pokazywania tego, czego nie jest w stanie wyrazić inne medium.

W przypadku projektu „Meerror”, to dzięki fotografii cyfrowej jesteśmy w stanie zobaczyć to, czego normalnie nie moglibyśmy dostrzec – widzimy to, co bezpośrednio odbijają lustra.

Czym dla Ciebie jest fotografia?
Czym dla Ciebie jest fotografia?© © Leonardo Magrelli / [www.leonardomagrelli.com](http://www.leonardomagrelli.com/)

Zawsze wierzyłem w to, że fotografowanie to bardzo intymny akt, który powinien pozostać w sferze prywatnej – bez ujawniania dążeń i uczuć wewnętrznych innym. Kiedy fotografuję ludzi, staram się im nie przeszkadzać i być niedostrzeżonym, ponieważ mnie samemu to by przeszkadzało po drugiej stronie obiektywu.

Mógłbyś przybliżyć to, co stoi za projektem „Meerror”?
Mógłbyś przybliżyć to, co stoi za projektem „Meerror”?© © Leonardo Magrelli / [www.leonardomagrelli.com](http://www.leonardomagrelli.com/)

Ten projekt ma pokazywać to, co „widzą” lustra, kiedy nie stoimy przed nimi. Zdjęcia są wykonane na wprost lustra, lecz nie ma w nich odbicia, tak jakby osoba, która w nie patrzy była niewidzialna, przezroczysta. To prawdziwe obrazy, których nie jesteśmy w stanie dostrzec ze względu na nasze własne odbicie, które każdorazowo pojawia się, gdy podejdziemy do lustra. Możemy podglądać to, co widać w lustrze, ale nigdy nie będziemy w stanie zobaczyć tego wszystkiego bezpośrednio. Tylko znikając możemy stanąć przed lustrem i zobaczyć nową perspektywę.

Jest to seria autoportretów, które są i ich nie ma jednocześnie. Właściwie – czym jest portret? Każde ze zdjęć jest dekonstrukcją klasycznego autoportretu, a owocem tych poszukiwań są te obrazy. Przez zaburzenie naturalnej percepcji, ta seria zmusza do pewnej refleksji...

Jakiego sprzętu używasz do fotografowania?
Jakiego sprzętu używasz do fotografowania?© © Leonardo Magrelli / [www.leonardomagrelli.com](http://www.leonardomagrelli.com/)

Jak wspominałem – zawsze miałem wewnętrzną potrzebę do pozostania niezauważonym, niemalże tak, jakbym zniknął. Zawsze lubiłem małe aparaty. Przez długi czas fotografowałem Canonem G12, niedawno przeniosłem się na nowego Olympusa PEN-F.

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.
Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.© © Leonardo Magrelli / [www.leonardomagrelli.com](http://www.leonardomagrelli.com/)
Obraz
© © Leonardo Magrelli / [www.leonardomagrelli.com](http://www.leonardomagrelli.com/)
Obraz
© © Leonardo Magrelli / [www.leonardomagrelli.com](http://www.leonardomagrelli.com/)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)