Lightroom Mobile wprowadza możliwość robienia HDR‑ów w formacie RAW

Lightroom Mobile wprowadza możliwość robienia HDR-ów w formacie RAW
Marcin Falana

08.03.2017 14:39, aktual.: 08.03.2017 16:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lightroom Mobile regularnie wprowadza nowe rozwiązania, które pozwalają wycisnąć z fotografii mobilnej jeszcze więcej. Tym razem w ręce użytkowników trafiła funkcja RAW HDR.

Najnowsza aktualizacja aplikacji Lightroom Mobile dotyczy zarówno użytkowników iOS jak i Androida oczywiście w modelach telefonów, które wspierają format RAW. Aktualizacja wprowadza możliwość fotografowania w nowym trybie HDR.

Lightroom Mobile Tutorial: HDR Capture Mode

Aparat najpierw skanuje scenerię, a następnie wykonuje trzy zdjęcia w RAW-ach (DNG). Po ich wykonaniu oprogramowanie automatycznie wyrównuje i łączy zdjęcia. W rezultacie otrzymujemy 16-bitowy plik DNG, który łączy zalety RAW-ów i HDR-ów. Możemy go obrabiać jak inne HDR-y w Adobe Camera Raw czy Lightroomie.

Obraz

HDR-y w smartfonach radzą sobie całkiem dobrze, więc jakie są zalety nowej funkcji?

Według Adobe otrzymujemy zdjęcia, które będą oferować lepszą dynamikę i mniejszy szum. Jednym słowem obraz nie jest wyciągany z jednego zdjęcia, gdzie traci szczegóły w cieniach albo światłach, ale z trzech RAW-ów, dzięki czemu mamy otrzymywać dużo więcej informacji. Niestety do obsługi tej funkcji potrzeba dużych mocy obliczeniowych, które oferują tylko najnowsze smartfony.

Obraz

Na iOS funkcja jest wspierana przez modele obsługujące pliki DNG, czyli od modelu iPhone 6s, 6s Plus, 7, przez 7 Plus, iPhone SE aż po iPad Pro 9.7. Na Androidzie  dotyczy to Samsunga Galaxy S7, Galaxy S7 Edge i the Google Pixel.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)