Lightroom w końcu będzie szybszy! Adobe wysłuchało próśb użytkowników

Lightroom w końcu będzie szybszy! Adobe wysłuchało próśb użytkowników

Lightroom w końcu będzie szybszy! Adobe wysłuchało próśb użytkowników
Marcin Watemborski
13.07.2017 06:46, aktualizacja: 26.07.2022 18:25

Adobe Lightroom jest jednym z podstawowych narzędzi pracy dla fotografów na całym świecie. Mimo jego zaawansowanych funkcji, niestety nie wszystko jest takie różowe. Program ”muli” jak diabli, a producent nic z tym nie robił… do dziś!

Miałem napisać pieśń pochwalną dla Adobe, ale jednak się wstrzymam. Nikt nie robi tu nikomu łaski - niemało płacimy za usługę i chcemy, by działała dobrze. W końcu, na miłość boską, ktoś w firmie lidera oprogramowania dla fotografów i grafików poszedł po rozum do głowy. Ile razy irytował was czas oczekiwania na importowanie plików, budowanie podglądów, zastosowanie filtrów, masek i eksport? Podejrzewam, że niejednokrotnie.

Rozumiemy już wiele aktualnych problemów jakie występują z kartą graficzną, importowaniem zdjęć, niektórych funkcji z edycji i trybu pracy i chcemy je znacznie poprawić.

Powiem tak – z niejednego aparatu RAW-y wołałem i często było tragicznie. Nie pracuję na słabym sprzęcie, ale bez względu na to – Lightroom i tak potrafił nieźle przysnąć, albo w ogóle się zawiesić. O ile niedawno miałem przyjemność (tak, to dobre słowo) pracować na plikach z Sony a9, to działanie na RAW-ach z mojego Fujifilm X-T2 to porażka. Użytkownicy na wielu forach narzekają na optymalizację LR względem niektórych producentów aparatów.

W przeciągu ostatniego roku dodaliśmy wiele ulepszeń, by rozwiązać problemy związane z wydajnością, ale rozumiemy, że czeka nas jeszcze wiele pracy, by sprostać waszym oczekiwaniom.

Mój workflow w Lightroomie opiera się nie tylko na podstawowych wyrówniach, jak kontrast czy jasność, ale często pracuję przy wykorzystaniu narzędzi do miejscowych korekcji – czy to zmieniam barwę, czy wygładzam nierówności. Staram się używać Photoshopa tylko wtedy, kiedy naprawdę nie ma już dla mnie ratunku. Ale niestety – praca z Lightroomem bywa udręką. Program po zastosowaniu wielu poprawek zaczyna się niesamowicie zawieszać i to w większości bez względu na konfigurację komputera, na którym pracujemy. Sam przez to przechodziłem – zmieniłem dyski na SSD, dorzuciłem pamięci ram, wydałem kilka dobrych stówek na nową kartę graficzną (procesora nie ruszałem, mam 4-rdzeniowy i7). Te katusze przeżywa wielu fotografów zarówno na makach, jak i pecetach i wszystkich dręczy jedno pytanie: ”Czy to ustrojstwo może działać szybciej?!”

Na szczęście ludzie z Adobe się ocknęli i w końcu zauważyli problem. We wpisie na swoim blogu, Tom Hogarty zamieścił prośbę do użytkowników programu o wypełnienie ankiety. Możecie w niej wpisać informacje o waszych problemach z wydajnością programu. Dobrze, że Adobe ograniczyło to tylko do trzech, ponieważ można by tam wystosować całą litanię.

Obraz

Cóż, drodzy użytkownicy Lightrooma, cytując klasyka: "Wiecie, co z nim zrobić”. Wypełnijcie ankietę i miejmy nadzieję, że niedługo program będzie niczym klocek do carlingu pędzący po lodzie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)