Lu Guang – nowe informacje o uwięzionym fotoreporterze

Lu Guang – nowe informacje o uwięzionym fotoreporterze
Marcin Watemborski

17.09.2019 08:25, aktual.: 26.07.2022 15:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na początku listopada 2018 roku w Chinach zaginął fotoreporter Lu Guang. Po czasie władze ChRL ujawniły, że został zatrzymany i trafił do więzienia. Teraz, po prawie roku niewoli, dziennikarz wyszedł na wolność.

Kim jest Lu Guang?

Lu Guang to wielokrotnie nagradzany niezależny fotoreporter, którego prace ukazują niesprawiedliwość i biedę w Chińskiej Republice Ludowej. Zdjęcia fotografa dotyczą negatywnych skutków gwałtownego rozwoju ekonomicznego na najuboższych mieszkańców. Jak się domyślacie – nie jest to w smak władzom Chin.

W 2004 roku Lu Guang został laureatem World Press Photo za materiał o chińskich wieśniakach, którzy zostali zarażeni wirusem HIV po sprzedaży własnej krwi. Następne lata przyniosły mu kolejne 2 wyróżnienia w WPP. Guang jest znany z tego, że pokazuje to, czego media ludowe unikają, przez co zdecydowanie naraził się rządowi.

Zatrzymanie Lu Guanga

3 listopada 2018 roku słuch o Guangu zaginął. Fotograf jakby rozpłynął się we mgle. W tamtym czasie fotoreporter podróżował przez Xinjiang, jak podała jego żona Xu, po to, by 5 listopada wziąć udział w panelu dyskusyjnym w prowincji Syczuan.

Nie dotarł na miejsce, ponieważ został zatrzymany przez chińskie służby bezpieczeństwa. Wówczas nie podano żadnych informacji o stanie zdrowia ani miejscu pobytu Lu.

Miesiąc później "New York Times" podał, że chińska policja skontaktowała się z rodziną Lu Guanga i poinformowała, że ten został zatrzymany. Nie podano informacji, jaki jest powód zatrzymania, ale nietrudno się tego domyślić. Ci, którzy sprzeciwiają się władzy ludowej, nie są zbyt dobrze traktowani, a bycie więźniem politycznym w ChRL to żadna nowość. Co pokazał też ogrom protestów w Hongkongu, które dotyczyły kwestii deportacji więźniów i sposobów ich przetrzymywania.

Lu Guang wychodzi na wolność?

W poniedziałek, 16 września 2019 roku, Xu Guang poinformowała na Twitterze, że jej mąż jest ”w domu” od kilku miesięcy. Według ”Voice of America” oznacza to tyle, że fotoreporter znajduje się na terenie Chin, mimo tego, że małżeństwo od 2005 roku na stałe przebywa w USA. Idąc dalej tropem magazynu, Lu Guangowi mogą zostać przedstawione zarzuty za przeciwstawianie się władzy ChRL.

Dokładne informacje na temat miejsca pobytu i stanu Lu Guanga wciąż są nieznane.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)