Ma rozdzielczość 3,2 MILIARDA pikseli. Największy aparat świata przechodzi ostatnie testy

Ma rozdzielczość 3,2 MILIARDA pikseli. Największy aparat świata przechodzi ostatnie testy
Marcin Watemborski

24.11.2021 12:17, aktual.: 26.07.2022 14:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

3200 megapikseli – taka rozdzielczość Legacy Survey of Space and Time (LSST), czyli największy na świecie cyfrowy aparat fotograficzny, który już niebawem posłuży do regularnego rejestrowania gwiazd. Ta technologia jest nie z tego świata!

LSST to niesamowite urządzenie, które właśnie jest przygotowywane do umieszczenia w obserwatorium na szczycie jednej z chilijskich gór w Vera C. Rubin Observatory. Zadaniem aparatu cyfrowego o rozdzielczości 3,2 miliarda pikseli będzie śledzenie zmian na niebie i zbieranie nowych informacji na temat Drogi Mlecznej – znacznie bardziej szczegółowych. Dla porównania - spokojnie moglibyście sfotografować nim orzecha włoskiego z odległości 30 kilometrów i z łatwością policzyć wgłębienia na nim po powiększeniu obrazu.

Aparat pozwoli nie tylko na uzyskanie obrazów pełnych detali dzięki dużej rozdzielczości, ale dzięki fizycznie dużemu zespołowi sensorów. W jego skład wchodzi aż 189 matryc CCD. Cały teleskop ma 1,5 x 9 metra. Obraz będzie rzutowany dzięki układowi 3 luster, by móc ująć jak najszerszy wycinek nieba. Co ciekawe, samo urządzenie zostało zmontowane w Kalifornii i później przewiezione do Chile.

Rubin Observatory Camera Assembly TimeLapse

Zgodnie z założeniami naukowców, teleskop będzie wykonywał zdjęcie co 15 sekund, by umożliwić badaczom obserwację trajektorii lotu asteroidów oraz z czasem zrozumienie ciemnej materii i innych elementów składowych Drogi Mlecznej. Nie ma co ukrywać, że spodziewamy się zachwycających filmów poklatkowych, gdy LSST zostanie uruchomiony.

Do szczegółowego obrazowania, teleskop będzie wykorzystywał układ 6 obracanych filtrów. Będą one stosowane w zależności od warunków pogodowych i widoczności nieba lub w razie potrzeby uzyskania konkretnego typu obrazu. Filtry umożliwią robienie zdjęć w różnych pasmach światła – od bliskiego UV do bliskiego IR.

Obraz

Uruchomienie LSST jest planowane na styczeń 2023 roku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)