Maleńkie wiewiórki, które wyglądają jak z kreskówki. Można je spotkać wyłącznie w Japonii

Maleńkie wiewiórki, które wyglądają jak z kreskówki. Można je spotkać wyłącznie w Japonii

Japońska karłowata wiewiórka latająca.
Japońska karłowata wiewiórka latająca.
Źródło zdjęć: © YouTube
Karolina Modzelewska
24.08.2020 11:12, aktualizacja: 26.07.2022 14:47

Niezwykle słodkie japońskie karłowate wiewiórki latające to zwierzęta przypominające bohaterów popularnego na całym świecie serialu Pokémon. Ich wyjątkowość podkreśla fakt, że to jeden z zaledwie dwóch gatunków „Starego Świata”, który można spotkać wyłącznie na dwóch japońskich wyspach.

Japońskie karłowate wiewiórki latające można spotkać tylko na wyspach Honsiu i Kyushu. Chociaż na całym świecie występuje około 50 różnych gatunków latających wiewiórek, te oficjalnie znane jako "Pteromys momonga" są jednym z dwóch gatunków zaliczanych do tzw. "Starego Świata".

Wiewiórki niczym bohaterowie z kreskówki

Wiewiórki są niewielkie, mierzą od 14 do 20 centymetrów, a ich waga waha się od 150 do 220 gram. Posiadają także dwa cykle godowe w roku, przy czym większość z gatunków latających wiewiórek ma tylko jeden. Wyróżniają się niezwykle puszystym futrem, które nadaje im urokliwości. Mogą szybować na duże odległości.

Wiewiórki z tego gatunku są w stanie pokonać nawet 100 metrów podczas jednego "lotu", co jest przydatną umiejętnością w przypadku konieczności poruszania się między drzewami czy ucieczki przed drapieżnikami.

Kiedy japońskie karłowate wiewiórki latające nie skaczą po drzewach, drzemią w swoich gniazdach, jedzą orzechy, nasiona sosny, pąki i korę niektórych drzew, owoce i wybrane owady. Ze względu na swój wygląd są osobliwą atrakcją Honsiu i Kyushu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)