Mario Testino i Bruce Weber mają zakaz publikowania w Vogue. Pojawiły się zarzuty przeciwko fotografom

Mario Testino i Bruce Weber mają zakaz publikowania w Vogue. Pojawiły się zarzuty przeciwko fotografom

Mario Testino i Bruce Weber mają zakaz publikowania w Vogue. Pojawiły się zarzuty przeciwko fotografom
Źródło zdjęć: © Zdjęcie na licencji Creative Commons
Marcin Watemborski
15.01.2018 13:42, aktualizacja: 26.07.2022 18:10

W związku z akcją #MeToo, która rozpowszechniła się w mediach społecznościowych w 2017 roku, branża modowa zaczęła bardziej interesować się tematem nadużyć seksualnych i ”prześwietlać” wiele osób zaangażowanych w jej tworzenie. Pod lupę trafili tym razem dwaj uznani fotografowie mody. Jaki los spotka Mario Testino oraz Bruce’a Webera?

Mario Testino i Bruce Weber to nazwiska, które pojawiają się w świecie fotografii od lat. Obaj panowie wielokrotnie publikowali w największych magazynach modowych, a ich twórczość inspiruje młodych fotografów każdego dnia. W minionym roku pojawiło się kilka zarzutów nadużyć seksualnych wobec różnych fotografów, o czym boleśnie przekonał się Terry Richardson.

Jakiś czas temu firma Condé Nast zabroniła publikowania materiałów, dostarczanych przez Richardsona, o którego kontrowersyjnym zachowaniu słychać od dawna. Tym razem podobny zakaz został wystosowany przeciwko Mario Testino oraz Bruce’owi Weberowi. Powód jest dokładnie ten sam.

W grudniu 2017 roku pierwszy zarzut został wystosowany przeciwko Weberowi przez jednego z modeli z nim pracujących. Jak podaje New York Times, 15 innych modeli przyłączyło do całej akcji. Mężczyźni zgłaszali między innymi ”niepotrzebną nagie zachowania seksualne” podczas sesji z Weberem. Sprawa z Mario Testino sięga połowy lat 90. Niewłaściwe zachowania zarzuca mu 13 mężczyzn – modeli oraz asystentów.

Obaj fotografowie zaprzeczają jakoby dopuścili się niestosownych zachowań. Adwokat Testino wspomina w oświadczeniu, że zarzuty nie powinny być rozważane jako wiarygodne. Bruce Weber, również za pośrednictwem swojego prawnika, odrzuca wszelkie doniesienia.

Anna Wintour, która pełni rolę dyrektor artystycznej w Condé Nast, a wcześniej była redaktor naczelną amerykańskiego wydania Vogue, wydała oświadczenie. Pisze w nim o ”łamiących serce doniesieniach” i podkreśla, że obaj fotografowie są jej wieloletnimi przyjaciółmi, lecz dla dobrego imienia Condé Nast postanowiła wstrzymać publikowanie ich prac do czasu wyjaśnienia sprawy. Póki co nie wiadomo jak dalej będzie wyglądała współpraca znanych artystów z Vogue.

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)