Mariola Glajcar tworzy bajkowy świat dzięki swoim dziecięcym modelom

Marcin Watemborski: Mariola, jak długo zajmujesz się fotografią i jak to wszystko się zaczęło?
Marcin Watemborski: Mariola, jak długo zajmujesz się fotografią i jak to wszystko się zaczęło?
Źródło zdjęć: © © Mariola Glajcar / [www.mariolaglajcar.pl](http://www.mariolaglajcar.pl/)
Marcin Watemborski

03.03.2017 20:31, aktual.: 05.03.2017 15:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mariola Glajcar jest fotografką, która koncentruje się na kreatywnym przedstawieniu swoich wizji. Jej zdjęcia są pełne bajkowego nastroju, w którym jawa przeplata się ze snem. Stłumione kolory i przyjemne kadry sprawiają, że jej obrazów nie ma się dość. Artystka znalazła chwilę, by zamienić z nami kilka słów.

Mariola Glajcar: Moja fotograficzna historia nie jest szczególnie ujmująca. Nie jestem z wykształcenia fotografem i gdyby ktoś 10 lat temu powiedział mi, że będę robiła to, co teraz - pewnie mocno bym się zdziwiła. Niezależnie od tego, zawsze ciągnęło mnie w stronę obrazów. Od małego lubiłam rysować, a jako nastolatka zafascynowałam się surrealizmem. Ta fascynacja trwa do dziś.

Wspomniałaś, że nie jesteś fotografem z wykształcenia. Czy Twoja edukacja miała wpływ na Twoją twórczość?
Wspomniałaś, że nie jesteś fotografem z wykształcenia. Czy Twoja edukacja miała wpływ na Twoją twórczość?© © Mariola Glajcar / [www.mariolaglajcar.pl](http://www.mariolaglajcar.pl/)

Z wykształcenia jestem psychologiem i przez kilka lat spełniałam się w roli trenera mnemotechnik. To właśnie w tym okresie intensywnie rozwijałam swoją prawą półkulę, odpowiedzialną miedzy innymi za kreatywność.

Jak Twoja praca z dziećmi zadziałała na kreatywność?
Jak Twoja praca z dziećmi zadziałała na kreatywność?© © Mariola Glajcar / [www.mariolaglajcar.pl](http://www.mariolaglajcar.pl/)

Pracując z dziećmi i młodzieżą z zachwytem przyglądałam się nieograniczonej niczym dziecięcej wyobraźni. Być może właśnie dlatego tak bardzo lubię fotografować dzieci i ich emocje. Dlatego też moje prace nie zawsze są logiczne i spełniające normy klasycznej fotografii. Niewątpliwie moja prawa półkula przerosła lewą.

Dlaczego właśnie dzieci?
Dlaczego właśnie dzieci?© © Mariola Glajcar / [www.mariolaglajcar.pl](http://www.mariolaglajcar.pl/)

Wspomniana fascynacja surrealizmem drzemie głęboko w moim sercu, czemu daję czasem upust w swoich pracach. Kreowanie obrazów, nie zawsze logicznych i spójnych, daje mi możliwości odreagowania, przynosi poczucie lekkości i zwyczajnie sprawia mi mnóstwo frajdy.

Właśnie te „inne” kadry sprawiają, że ciągle kocham to, co robię, a miłość do swojej pracy jest dla mnie warunkiem koniecznym. Zapraszam Was na kilka chwil do mojego świata.

Kiedy fotografia na stałe weszła do Twojego świata?
Kiedy fotografia na stałe weszła do Twojego świata?© © Mariola Glajcar / [www.mariolaglajcar.pl](http://www.mariolaglajcar.pl/)

Fotografować zaczęłam około 4 lata temu. Jestem (foto)graficznym samoukiem, który popełniał i popełnia wiele błędów. Staram się jednak z każdego z nich wyciągnąć cenną dla siebie lekcję. Gorąco wierzę, że z każdej, nawet pozornie fatalnej sytuacji, można wynieść dla siebie coś dobrego, a z każdego nieudanego zdjęcia można wyciągnąć wiele pouczających wniosków. Dziś wiem trochę więcej niż rok temu i mam nadzieję, że za rok również będę mądrzejsza.

Jak postrzegasz fotografię?
Jak postrzegasz fotografię?© © Mariola Glajcar / [www.mariolaglajcar.pl](http://www.mariolaglajcar.pl/)

Fotografia w moim wydaniu ma dwa oblicza. W jednym skupiam się na koncepcie, emocjach i przesłaniu. W drugim zaś na relacji z dzieckiem, pokazywaniu tego, jakim ono jest w mojej wyobraźni. Pracując głównie z dziećmi i młodzieżą, mogę skupić się na ich szczerości w wyrażaniu siebie, wrażliwości i niepowtarzalnym pięknie.

Co daje Ci fotografowanie?
Co daje Ci fotografowanie?© © Mariola Glajcar / [www.mariolaglajcar.pl](http://www.mariolaglajcar.pl/)

Fotografia daje mi wolność oraz poczucie spełnienia. Dzięki niej wierzę, że marzenia same się nie spełniają, tylko zdecydowanie trzeba im pomagać. To dzięki fotografii spojrzałam inaczej na rzeczywistość, na pozornie przeciętne i nieznaczące przedmioty, plenery i chwile. Dzięki niej codziennie odkrywam coś nowego. Poznaję swoje możliwości i ograniczenia, a także kreuję swoją przyszłość.

]Masz wyjątkowe podeście do obrazowania. Na czym to wszystko polega?
]Masz wyjątkowe podeście do obrazowania. Na czym to wszystko polega?© © Mariola Glajcar / [www.mariolaglajcar.pl](http://www.mariolaglajcar.pl/)

Czasem przez fotografię próbuję zatrzymać pędzącą wokół rzeczywistość, odnaleźć spokój i chwile wyciszenia. Uwielbiam dostrzegać w dzieciach ich zdolność do zadumy i życiową mądrość, której brakuje niejednemu z nas. Myślę, że idąc moją fotograficzną drogą, ciągle poszukuję samej siebie i osobiście bardzo jestem ciekawa, dokąd mnie ona zaprowadzi i kogo spotkam na samym jej końcu.

Czego używasz do kreowania tego niesamowitego świata
Czego używasz do kreowania tego niesamowitego świata© © Mariola Glajcar / [www.mariolaglajcar.pl](http://www.mariolaglajcar.pl/)

Choć oczywistym jest, że to nie sprzęt zdobi człowieka, to jednak wierzę, że bardzo mu pomaga. Obecnie moim codziennym towarzyszem jest Nikon D750 oraz obiektyw 70-200 mm. Fascynacje sprzętem bywają jednakże zmiennie i nigdy nie wiadomo, na co przesiądę się w przyszłości.

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autorki.
Zdjęcia wykorzystane za zgodą autorki.© © Mariola Glajcar / [www.mariolaglajcar.pl](http://www.mariolaglajcar.pl/)
Obraz
© © Mariola Glajcar / [www.mariolaglajcar.pl](http://www.mariolaglajcar.pl/)
Obraz
© © Mariola Glajcar / [www.mariolaglajcar.pl](http://www.mariolaglajcar.pl/)
Obraz
© © Mariola Glajcar / [www.mariolaglajcar.pl](http://www.mariolaglajcar.pl/)
Obraz
© © Mariola Glajcar / [www.mariolaglajcar.pl](http://www.mariolaglajcar.pl/)
Obraz
© © Mariola Glajcar / [www.mariolaglajcar.pl](http://www.mariolaglajcar.pl/)
Obraz
© © Mariola Glajcar / [www.mariolaglajcar.pl](http://www.mariolaglajcar.pl/)
Obraz
© © Mariola Glajcar / [www.mariolaglajcar.pl](http://www.mariolaglajcar.pl/)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także