Marsz pingwinów, oko w oko z morsem – fotografie Paula Nicklena [inspiracja]

Marsz pingwinów, oko w oko z morsem – fotografie Paula Nicklena [inspiracja]

Wielokrotnie nagradzane zdjęcie pingwinów cesarskich © Paul Nicklen
Wielokrotnie nagradzane zdjęcie pingwinów cesarskich © Paul Nicklen
Olga Drenda
15.04.2013 11:38, aktualizacja: 15.04.2013 13:38

Niegościnny świat dalekiej Północy chyba nigdzie nie prezentuje się tak fascynująco, jak na zdjęciach Paula Nicklena. Wielokrotny laureat World Press Photo i innych nagród fotograficznych zna lodowe krainy jak własną kieszeń.

Kanadyjczyk Paul Nicklen jest fotografem mroźnych krajobrazów Arktyki. Ten nieprzyjazny, surowy obszar świata fascynuje go od wielu lat. Nicklen jako dziecko mieszkał na Wyspie Baffina, gdzie rozwinęło się jego zainteresowanie naturą. Mieszkając w bliskim sąsiedztwie lokalnej ludności, Kanadyjczyk opanował sposoby na przetrwanie i pracę w tak niegościnnych warunkach.

© Paul Nicklen
© Paul Nicklen

Dzisiaj ten współpracownik National Geographic jest nie tylko jednym z najlepszych – o ile nie najlepszym – specjalistą od fotografowania arktycznego świata, co potwierdza szereg wyróżnień – aż pięć nagród w konkursie World Press Photo oraz zeszłoroczny tytuł Veolia Wildlife Photographer of the Year.

Obraz

Na zdjęciach Paula Nicklena fascynuje paleta odcieni wody, śniegu i lodu – od bieli po błękity i zielenie. Często gości na nich fauna Arktyki, od pociesznych pingwiniątek po niebezpieczne niedźwiedzie polarne i morsy. O tym, że Nicklen należy do śmiałków, świadczy publikowany również przez nas film o spotkaniu fotografa z drapieżną foką lamparcią, która próbowała „karmić” aparat pingwinami.

[solr id="fotoblogia-pl-64914" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1715,historia-zdjecia-marcina-ryczka" _mphoto="mmwl5y6-64914-270x150-810627741b.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2788[/block]

Zrzut strony World Press Photo ze zwycięską historią Paula Nicklena o życiu pingwinów
Zrzut strony World Press Photo ze zwycięską historią Paula Nicklena o życiu pingwinów

[solr id="fotoblogia-pl-66227" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1720,jak-fotografowac-koty-poradnik" _mphoto="susan1-66227-258x168-d60343b6c3e.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2789[/block]

Nicklen jest nie tylko doskonałym fotografem, ale również wykładowcą i działaczem na rzecz ochrony przyrody (przed rozpoczęciem kariery fotograficznej zdobył wykształcenie biologa). O tym, jak słaby jest człowiek w świecie morskich ssaków, jakie przygody spotkały go podczas licznych wypraw i o tym, dlaczego należy chronić obszary polarne, opowiada w swoim wykładzie dla TED.

Warto śledzić stronę fotografa, a także jego profil na Facebooku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)