Mbappe przepraszający kibica. Zdjęcie wygląda jak dzieło mistrzów malarstwa

Podczas rozgrzewki przed meczem Francja – Maroko doszło do nieprzewidzianego zdarzenia. Kylian Mbappe kopnął piłkę tak, że ta uderzyła kibica na trybunach. Zdjęcie wykonane przez fotoreportera Getty Images, gdy piłkarz podbiegł przeprosić, przywodzi na myśl renesansowe obrazy. Od razu stało się hitem internetu.

Kylian Mbappe przeprasza kibica za wypadek.
Kylian Mbappe przeprasza kibica za wypadek.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Julian Finney
Marcin Watemborski

Niefortunny wypadek na rozgrzewce

Sytuację, do której doszło na rozgrzewce przed półfinałem mistrzostw świata, dokładnie opisuje serwis Sportowe Fakty. W trakcie ćwiczeń Kylian Mbappe kopnął piłkę tak niefortunnie, że ta poleciała w kierunku trybun. Nieszczęśliwie jeden z kibiców Francji został nią trafiony w twarz. Z pomocą pospieszyli jego koledzy.

Mbappe ma szanse na zdobycie tytułu króla strzelców podczas mundialu, lecz nie wszystkie jego strzały są tak celne, jakby chciał. Przykładem jest sytuacja z rozgrzewki przed meczem Francja – Maroko. Po oddaniu strzału Mbappe od razu pobiegł w kierunku trybun, by sprawdzić, czy kibicowi nic nie jest.

23-letni piłkarz oczywiście przeprosił fana. Na szczęście nie stało mu się nic poważnego, wrócił na miejsce i oglądał mecz dalej, a Mbappe wrócił na boisko, by rozegrać jeden z ważniejszych meczów tegorocznego mundialu. Reprezentacja Francji wygrała z wynikiem 2:0.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić składany smartfon Samsung Galaxy X Fold 4?

Zdjęcie wygląda jak obraz mistrzów malarstwa

Kadr uchwycony przez fotoreportera Getty Images Juliana Finneya stał się hitem sieci. Internauci od razu zaczęli porównywać fotografię do dzieł znanych malarzy. Wielu przypominało ono scenę ściągnięcia Jezusa z krzyża. Ten popularny motyw przeważnie przedstawia nie tylko Jezusa, ale również Maryję trzymającą syna w ramionach oraz inne biblijne postaci.

Takie zdjęcia często nazywa się "przypadkowym renesansem" ze względu na wspomnianą analogię do dzieł mistrzów. Mimo że w wielu przypadkach sceny nie są związane z epoką odrodzenia, określenie utarło się w internetowej społeczności. Przeważnie chodzi o relacje między bohaterami zdjęć, światło oraz kompozycję.

Caravaggio "Złożenie Jezusa do grobu" (po lewej) oraz "Zdjęcie z krzyża" autorstwa Rubensa (po prawej).
Caravaggio "Złożenie Jezusa do grobu" (po lewej) oraz "Zdjęcie z krzyża" autorstwa Rubensa (po prawej).© Licencjodawca

W przypadku zdjęcia autorstwa Finneya możemy zwrócić uwagę na interesujące zależności między poszczególnymi postaciami. Mężczyźni trzymający kibica kierują głowy w kierunku Kyliana Mbappe, jednocześnie dbając o komfort kolegi – podtrzymują mu głowę i ręce. Dodatkowa siła kadru tkwi w tym, że piłkarz również złapał fana za rękę. Dookoła widać mnóstwo smartfonów, a publika zdaje się bardziej podekscytowana idolem niźli sytuacją.

Zdjęcie Finneya z wpisaną spiralą Fibonacciego.
Zdjęcie Finneya z wpisaną spiralą Fibonacciego.© Getty Images | Julian Finney

Kompozycja zdjęcia jest również interesująca. Można w nią wpisać spiralę Fibonacciego, nazywaną również "złotą spiralą". Ta forma komponowania obrazu jest oparta na obliczeniach matematycznych, które wyznaczają silne punkty kadru. Jak widać, głowa Mbappe znalazła się w najmocniejszej części zdjęcia, a fala spirali znacznie pokrywa się z linią kibiców.

Ta fotografia jest przykładem doskonałego obrazu. Mimo że sytuacja z trafieniem kibica nie była przyjemna dla samego zainteresowanego, to na pewno będzie ją długo wspominał dzięki temu zdjęciu.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)