Przypadkowy renesans: Jak robić zdjęcia przypominające obrazy?

Przypadkowy renesans: Jak robić zdjęcia przypominające obrazy?

Przypadkowy renesans: Jak robić zdjęcia przypominające obrazy?
Źródło zdjęć: © © Leo Berne / Reddit
Marcin Watemborski
28.05.2021 12:58, aktualizacja: 28.05.2021 15:03

Historia sztuki pokazuje, że ludzie uwielbiają złożone obrazy – zarówno w kontekście malarstwa, jak i fotografii. Doskonałym potwierdzeniem tej tezy jest "przypadkowy renesans", czyli kadry jasno nawiązujące do klasycznych dzieł sztuki. Podpowiadamy, jak robić malarskie zdjęcia.

Co to jest "przypadkowy renesans"?

Termin "przypadkowy renesans" utarł się w fotografii na początku 2016 roku. Wszystko zaczęło się od sylwestrowego zdjęcia autorstwa Joela Goodmana. Fotograf spędzał okres noworoczny w Manchesterze, gdzie oczywiście wyszedł na ulice, by ująć świętujących ludzi.

Obraz
© © Joel Goodman

Jedno z jego zdjęć bardzo szybko obiegło media społecznościowe. Roland Hughes z BBC nazwał ją przejawem "przypadkowego renesansu". Wywodzi się to z tego, że fotografia Goodmana przypomina klasyczne obrazy pod wieloma kątami.

Kadr jest bardzo starannie zakomponowany – można go na upartego wpisać w podział według spirali Fibonacciego. Poza tym występują w nim liczne relacje międzyludzkie i wieloplanowość. Co chwilę ludzie zwracali uwagę nowe znaczenia tego przepięknego dzieła.

Obraz

Goodman nie jest jedyny

Oprócz zdjęcia Joela Goodmana, wiele innych kadrów zostało nazwanych podobnie. Na popularnym forum Reddit pojawiła się grupa poświęcona takim zdjęciom. Zobaczymy tu przeróżne sceny – od zdjeć ślubnych, przez wyrafinowane portrety, a nawet zdjęcia prasowe czy krajobrazowe.

Obraz

To, co łączy każde z nich, to szeroko rozumiana malarskość. Niektóre są nie tylko doskonale zakomponowane, ale charakteryzują się przepiękną grą świateł i cieni. Istotne są również kolory. Ciepła tonacja znacznie bardziej odpowiada odbiorcom.

Ważnym czynnikiem są poruszane tematy, jak ludzie oddani swojej pracy. Wydawać się może jednak, że kluczowym aspektem są relacje międzyludzkie i emocje zawarte na zdjęciach. Wyczucie chwili, ten decydujący moment, sprawiają, że obraz zapada w pamięć.

Obraz

Jak zrobić zdjęcie w nurcie "przypadkowego renesansu"?

Przepis na "przypadkowy renesans" doskonale został opisany w filmie na jutubowym kanale ļ. Dowiemy się z niego, że najważniejsze są: kompozycja, światło i wieloplanowość. Możliwość budowania w wyobraźni szerokiej narracji jest bardzo ważna. Liczne niedopowiedzenia, które pojawiają się na obrazach często skłaniają do refleksji i wzbudzają silne uczucia w odbiorcy.

How light & composition create Accidental Renaissance photos

Kluczem do dobrego zdjęcia jest umiejętność obserwacji i osadzenie akcji fotografii w scenerii, która pozwoli na rozszerzenie horyzontów intelektualnych oraz estetycznych widza. Pamiętajcie, że fotografia to sztuka malowania światłem.

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)