Meteor nad francuskim niebem był asteroidą. Internet zapłonął od filmów

Asteroida Sar2667 po wejsćiu w atmosferę.
Asteroida Sar2667 po wejsćiu w atmosferę.
Źródło zdjęć: © Twitter | Gijs de Reijke
Marcin Watemborski

14.02.2023 10:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gdy informacja o jasnym świetle nad Francją zaczęła obiegać internet, ludzie nie wiedzieli jeszcze do końca, o co chodziło. Okazuje się, że mieliśmy do czynienia ze spaleniem się asteroidy, która wybuchła w naszej atmosferze. Filmy z Europy pokazują bardzo rzadkie zjawisko.

Wczoraj pisaliśmy o bolidzie widzianym nad Francją, czyli rzadkim zjawisku spalania się kilkunastocentymetrowego meteoru w atmosferze, który pędzi z prędkością kilkudziesięciu kilometrów na sekundę. Okazuje się, że to samo światło widać było z Anglii.

Naukowcy spodziewali się tego zjawiska. Pierwsze doniesienia o zbliżającym się wejściu małego asteroidy w atmosferę ziemską pojawiły się o godzinie 23:00 na Węgrzech. Eksperci z obserwatorium w Budapeszcie informowali, że zdarzenie nastąpi około godziny 3:00. Wiadomość powieliła Europejska Agencja Kosmiczna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wiele osób wyszło nocą przed domy, by czatować na asteroidę. W internecie pojawiło się mnóstwo filmików zarówno z Anglii, jak i Francji. Astrofotgorafowie wykazali się doskonałym wyczuciem czasu i umiejętnościami. Na zdjęciach profesjonalistów i hobbystów zobaczymy ślad świetlny, który zostawił bolid na niebie.

Filmy pokazują, jak meteor wpada w atmosferę i zaczyna płonąć jasnym światłem. Jego temperatura wzrasta wskutek walki z oporem powietrza przy znacznej prędkości lotu. W pewnym momencie widać spory rozbłysk, który rozświetlił niebo. Właśnie wtedy doszło do wybuchu. Po tym zdarzeniu nie widać, by bolid leciał dalej. Tu skończyła się jego przygoda, a ci, którzy mieli szczęście widzieć rzadkie zjawisko, zapewne zapamiętają je na długo.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)