Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i ”photobombing” zaćmienia Słońca

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i ”photobombing” zaćmienia Słońca
Źródło zdjęć: © © John Kowsky
Marcin Watemborski

22.08.2017 11:12, aktual.: 22.08.2017 16:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wczoraj mieszkańcy Stanów Zjednoczonych mieli okazję obserwować całkowite zaćmienie Słońca. Agencja kosmiczna NASA dołożyła wszelkich starań, by dobrze je udokumentować. Jeśli dobrze przyjrzycie się tym zdjęciom, zobaczycie ISS na tle naszej ogromnej płonącej gwiazdy.

Wiele osób w USA kierowało obiektywy swoich aparatów i smartfonów w niebo, by ująć niezwykłe zjawisko, jakim jest całkowite zaćmienie Słońca. Z okazji tego wydarzenia agencja kosmiczna NASA postanowiła udokumentować je na wysokim poziomie. Pisaliśmy o tym, że zostały przygotowane specjalne odrzutowce pomiarowe, ale pamiętajcie o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Joel Kowsky z NASA zrobił interesujące zdjęcia Słońca oraz przysłaniającego go stopniowo Księżyca, na których widać małą ciekawą plamkę. Tą plamką jest ISS, na pokładzie której znajdowało się 6 członków załogi. Kowsky ujął nawet filmik w zwolnionym tempie, gdzie ISS przelatuje na tle naszej gwiazdy.

Całkowite zaćmienie Słońca występuje wtedy, gdy obserwator znajduje się w pełni w cieniu Księżyca. Powstaje wtedy niesamowite zjawisko, podczas którego widoczna jest korona słoneczna, czyli poświata wokół cienia Księżyca. Dzieje się tak, ponieważ Księżyc przysłania powierzchnię Słońca, lecz nie jego otoczkę. To magiczne zjawisko wprawia w osłupienie ludzi od tysięcy lat.

Niestety, tegoroczne zaćmienie było widoczne całkowicie tylko na terenie Stanów Zjednoczonych, gdzie zostało okrzyknięte ”Wielkim Amerykańskim Zaćmieniem” (”The Great American Eclipse”). W Europie jedynie mieszkańcy zachodniej części mogli cieszyć się częściowo widocznym zjawiskiem.

Temat błyskawicznie podchwycili użytkownicy Twittera, którzy zaczęli tworzyć różne zabawne przeróbki zdjęcia. Może wy też się w to pobawicie?

Obraz
© © Andrew Gatto‏ / Twitter
Obraz
© © Mike J / Twitter
Obraz
© © Pascal‏ / Twitter
Obraz
Obraz
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)