Miesiąc w 60 sekund. Zobacz całą misję Oriona – od startu do wodowania

Miesiąc w 60 sekund. Zobacz całą misję Oriona – od startu do wodowania

Widok z zewnętrznej kamery Oriona na Ziemię i Księżyc.
Widok z zewnętrznej kamery Oriona na Ziemię i Księżyc.
Źródło zdjęć: © NASA
Marcin Watemborski
15.12.2022 09:41

Bezzałogowy statek kosmiczny Orion jest częścią programu Artemis I. Jego zadaniem było odbycie podróży w kosmos i bezpieczny powrót na Ziemię, by w przyszłości można było wysłać tam ludzi. Na tym filmie zobaczycie najważniejsze chwile kursu w nieznane.

Misja Oriona się udała. Kilka dni temu statek bezpiecznie trafił w wody Oceanu Spokojnego. Jego 25-dniową podróż możemy zobaczyć na przyspieszonym filmie, który w zaledwie minutę pokaże najważniejsze chwile lotu statku.

Wspomniany bezzałogowiec jest częścią większego programu o nazwie "Artemis I". Jego głównym założeniem jest ponowne wysłanie ludzi na Księżyc oraz sprowadzenie ich bezpiecznie z powrotem na Ziemię. W ramach misji, na Srebrnym Globie po raz pierwszy stanie kobieta oraz osoba o urodzie innej niż europejska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Orion został wystrzelony z Centrum Kosmicznego Kennedy’ego 16 listopada 2022 r. Podczas swojej podróży, statek dwukrotnie przeleciał koło Księżyca. Najmniejsza odległość bezzałogowca od Srebrnego Globy wynosiła zaledwie 130 km. Warto dodać, że Orion znalazł się w polu grawitacyjnym Księżyca, co zostało wykorzystane przez NASA do zawrócenia statku i bezpiecznego powrotu na Ziemię.

Bezzałogowy statek kosmiczny Orion trafił do wód Oceanu Spokojnego 11 grudnia 2022 r. Wszystko poszło zgodnie z planem agencji kosmicznych. W kolejnych misjach pojazdy będą udoskonalane pod kątem komfortu astronautów. Na tę chwilę wszystko jest na jak najlepszej drodze do dalszych sukcesów.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)