Miłośnik astronomii ujął interesującą eksplozję na Jowiszu. Nagranie jest zachwycające

Wybuch na Jowiszu.
Wybuch na Jowiszu.
Źródło zdjęć: © YouTube
Marcin Watemborski

28.09.2023 09:41, aktual.: 17.01.2024 19:19

Przed wami nagranie, które pokazuje jeden z najjaśniejszych wybuchów zarejestrowany na Jowiszu. Gazowy olbrzym został trafiony bolidem, który wyglądał na naprawdę spory, biorąc pod uwagę wielkość planety.

Autorem nagrania jest Tadao Ohsugi. Ogromna eksplozja w atmosferze gazowego olbrzyma jest spowodowana asteroidą lub kometą, która uderzyła w planetę. Co ciekawe, amator astrofotografii ujął zjawisko ze swojego domowego obserwatorium. Takie zjawisko zdarza się ekstremalnie rzadko.

Astronom z Uniwersytetu w Kyoto dr Ko Arimatsu mówi, że nawet zaawansowane profesjonalne teleskopy w obserwatoriach agencji kosmicznych czasem nie są w stanie ująć uderzeń meteorytów lub asteroid w Jowisza. Do takiej obserwacji nie wystarczy jedynie technologia, trzeba mieć też dużo szczęścia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Naukowiec tłumaczy, że pole grawitacyjne Jowisza jest tak silne, że ściąga przelatujące w pobliżu obiekty w atmosferę planety i ich uderzenia nie należą do rzadkości, aczkolwiek nie są to komety czy asteroidy takich rozmiarów, jak ta ujęta przez Ohsugi. Takie obserwacje pomagają badaczom poznać historię Układu Słonecznego i zrozumieć jego działanie jeszcze lepiej, co podkreśla Leigh Fletcher z Uniwersytetu w Leicester.

Dzięki temu, że Ohsugi nagrał zjawisko w wysokim klatkażu, naukowcy mogli przebadać zajście klatka po klatce. Co ciekawe, większe uderzenie zaobserwowano w 1994 r., gdy na nagraniu było widać wręcz falę uderzeniową.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)