Ogromny zielony meteor pojawił się nad Turcją. Ludzie stali jak wryci

Ogromny zielony meteor pojawił się nad Turcją. Ludzie stali jak wryci

Zielony meteor nad Turcją.
Zielony meteor nad Turcją.
Źródło zdjęć: © X
Marcin Watemborski
08.09.2023 09:54

Mimo tego, że meteoroidy cały czas wpadają w ziemską atmosferę, przeważnie nie zwracamy na nie uwagi. Te "spadające gwiazdy"potrafią być jednak bardzo widowiskowe, o czym przekonali się mieszkańcy Turcji. Bardzo jasny zielony bolid było widać w kilku miejscowościach.

Na portalu X (ex-Twitter) pojawiło się nagranie pokazujące nocne niebo w Turcji. W pewnym momencie stało się ono bardzo jasne, a wszystkiemu towarzyszył huk. Nad miejscowościami Malatya, Erzurum, Elazig, Gaziantep i Diyarbakir było widać zielony meteor.

Obiekt, który wszedł w atmosferę nad Turcją, nie jest zwykłym meteoroidem. Zielona smuga, błysk i huk to zasługa bolidu, czyli wyjątkowo dużego kawałka kosmicznej skały, która uderzyła w Ziemię. Bolidy to meteory jaśniejsze od Wenus, widzianej na nocnym niebie. Są one bardzo rzadkie i spore – mają wielkość nawet kilkunastu cm.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gdy meteoroid wejdzie w atmosferę, zaczyna się nagrzewać przez silne sprężanie powietrza przed jego czołem, wskutek czego zaczyna świecić. Zielone światło w przypadku tureckiego zjawiska było spowodowane składem chemicznym skały, która prawdopodobnie zawierała nikiel oraz magnez. Bywa też tak, że meteory są żółto-pomarańczowe przez sód, żółte przez żelazo, fioletowe przez wapń lub czerwone przez azot i tlen.

Co ciekawe, bolidy wchodzą w atmosferę z zawrotną prędkością dochodzącą nawet do 257 tys. km/h i może im towarzyszyć grom dźwiękowy (ang. sonic boom). Jest to to samo zjawisko, którego można doświadczyć przy wchodzeniu myśliwców w prędkość naddźwiękową. Wówczas obiekt "rozcina" sprężone powietrze i emituje przy tym falę dźwiękową.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)