Miniaturowe światy japońskiego artysty. Jego kreatywność przebija wszystko

Sceny, które tworzy Tanaka, opowiadają głównie o codzienności.
Sceny, które tworzy Tanaka, opowiadają głównie o codzienności.
Źródło zdjęć: © Instagram | Tatsuya Tanaka
Marcin Watemborski

24.11.2022 12:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tatsuya Tanaka jest niesamowitym artystą. Jego głównym zajęciem jest tworzenie miniatur i organizowanie malutkich planów zdjęciowych. Wykazuje się przy tym nie tylko ogromną kreatywnością, ale i cierpliwością. Musicie to zobaczyć.

Tatsuya Tanaka nie jest nam obcy. Obserwujemy jego działania od lat. Pierwszy raz zachwycaliśmy się jego pracami w 2017 roku, a później na początku pandemii COVID-19, gdy tworzył sceny i zdjęcia z przesłaniem maseczkowym. Trzeba przyznać, że jego wyobraźnia nie zna granic.

Japończyk w swojej sztuce sięga po to, co znajdzie pod ręką. To zwykłe przedmioty, które zna każdy z nas. Zobaczymy tu nie tylko takie rzeczy jak gąbki czy plastikowe worki, ale również żywność. Przez swoją pomysłowość, Tanaka nadje im kompletnie nowego znaczenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oprócz budowania scenografii Tatsuya zajmuje się fotografowaniem. Właściwie to jest celem tworzenia jego miniaturowych światów. Cały proces zaczyna się od pomysłu, a wszystko trwa od 2011 roku, gdy pojawiło się pierwsze zdjęcie. Od amatorskich elementów, Tanaka przeszedł do pełnego profesjonalizmu. Jego twórczość nie ma sobie równych.

"Miniaturowy Kalendarz", jak artysta nazwał swoją stronę internetową, jest aktualizowany codziennie. Tatsuya wrzuca tam kolejne zdjęcia, które również pojawiają się stale na jego Instagramie. Jego odbiorcy go uwielbiają, o czym świadczy to, że jest ich już 3,6 miliona.

Tanaka mówi, że do tworzenia swoich dzieł, musi naprawdę wysilić wyobraźnie i pomyśleć, co może stać się czym. Przykładowo – pietruszkę i brokuły można wykorzystać do zrobienia lasu, a liście unoszące się na wodzie przypominają łódki, jak pisze na swojej stronie internetowej.

Na koncie 41-letniego artysty jest kilka wystaw oraz autorskich książek. Tatsuya Tanaka stworzył nurt w sztuce współczesnej, który zyskuje coraz więcej miłośników. Jego przykład udowadnia to, że nie trzeba wydawać grubych tysięcy, by realizować się twórczo. Wystarczy sięgnąć po to, co jest pod ręką i pomyśleć, do czego jeszcze można by to wykorzystać.

Poniżej zobaczycie kilka najbardziej interesujących dzieł japońskiego artysty.

Tanaka często prezentuje sceny inspirowane codziennym życiem.

Pomysłów szuka również w świecie natury i dostosowuje je do panującej sytuacji lub konkretnego okresu w roku.

Śmiało można powiedzieć, że prace Tanaki to jego forma rozmowy ze światem i często wyrażania swoich poglądów lub potrzeb.

Przede wszystkim jednak prace japońskiego artysty mają sprawić, że ludzie zwolnią i zaczną się przyglądać, jak powstało dane dzieło. W ten sposób mogą znaleźć wolną chwilę na złapanie oddechu, gdy cały świat gna do przodu.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)