Młode pandy na ich pierwszym zdjęciu. Jest ich aż 8!

Młode pandy na ich pierwszym zdjęciu. Jest ich aż 8!
Źródło zdjęć: © © China Daily / Reuters via FORUM
Marcin Watemborski

24.09.2021 10:28, aktual.: 26.07.2022 14:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Panda wielka nie jest już uznawana za gatunek zagrożony wyginięciem, lecz wciąż należy im się znaczna troska. Na terenie Chińskiej Republiki Ludowej istnieją specjalne rezerwaty dla pand, gdzie specjaliści dbają nie tylko o dorosłe zwierzęta, ale również monitorują rozmnażanie. Niedawno na świat przyszło 8 nakrapianych maluszków, więc jest się czym chwalić!

W 2016 roku pisaliśmy o tym, że WWF upubliczniło informację na temat zwiększonej liczebności pandy wielkiej, przez co gatunek nie jest przez nich już uznawany za zagrożony. Chiny miały odmienne zdanie na ten temat i dopiero po 5 latach udało się doprowadzić do populację do stanu, który umożliwił jednoznaczne określenie statusu tych zwierząt.

Pandy to specyficzne niedźwiedzie. Są nie tylko nieporadne, ale również leniwe. Problem dotyczy również tego, że zwierzęta te mają problemy z rozmnażaniem. Zapłodnienie samicy jest wyjątkowo trudne, a młode charakteryzują się niską przeżywalnością, przez co należy im się specjalna opieka.

Właśnie z tego powodu, chińskie rezerwaty dokładnie monitorują stan samicy w ciąży, a później zajmują się maluchami. Widać to dokładnie na pierwszym zdjęciu 8 młodych pand, które przebywają w rezerwacie przyrody Wolong w miejscowości Shenshuping (prowincja Syczuan).

Zwierzęta były przez jakiś czas trzymane w ukryciu, a weterynarze i opiekunowie siedzieli przy nich dniami i nocami. Te maluchy są skarbem narodowym Chin. Odchowanie 8 przedstawicieli tego gatunku i wypuszczenie ich na wolność jest bardzo ważnym krokiem w cyklu rozszerzenia populacji pandy wielkiej.

Na świecie żyje ponad 1800 osobników tego gatunku. Panda wielka wciąż jest uważana za gatunek wrażliwy i nie zmieni się to szybko.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)