Monochromatyczny - co to znaczy? Wyjaśniamy podstawowe pojęcia

Monochromatyczny - co to znaczy? Wyjaśniamy podstawowe pojęcia

Monochromatyczny - co to znaczy? Wyjaśniamy podstawowe pojęcia
Źródło zdjęć: © fot. Pexels
Paulina Gądowska
24.04.2020 13:05, aktualizacja: 28.04.2020 07:56

Zdarza się, że znaczenie niektórych słów jest mało znane. Głównie z powodu rzadkiego używania ich w mowie codziennej. "Monochromatyczny", co to znaczy? To pytanie, które często nurtuje wiele osób. Warto zapoznać się z definicją tego słowa.

"Monochromatyczny", co to znaczy?

Monochromatyczny to pojęcie składające się z dwóch członów "mono" (łac. pojedynczy) i "chroma" (łac. barwa). Oznacza to, że coś jest jednokolorowe/jednobarwne. W przypadku nazwania światła tym słowem chodzi o jego jedną długość fali. Warto wiedzieć również, że w sztuce często stosuje się określenie monochromatyczny w odniesieniu do koloru w kilku odcieniach.

Z kolei w fotografii, słowo "monochromatyczny" odnosi się do generowanego obrazu, zaś filtry typu sepia (tony brązu) są monochromem w aparatach cyfrowych. Ponadto istnieje również technika tonowania odbitek tradycyjnych sepią, czyli barwnikiem organicznym z ośmiornic. Jakie są inne podobne określenia związane z tym oryginalnym słowem?

Druk monochromatyczny co to znaczy?

Mówiąc o druku monochromatycznym mamy na myśli wydruk w kolorystyce czarno-białej. Jeśli zależy nam tylko na dokumentach w tych kolorach, warto zastanowić się nad zakupem drukarki monochromatycznej. Jest ona sporo tańsza od nowoczesnych modeli, a poza tym generuje mniejsze koszty eksploatacji. Najczęściej jej nabywcami są biura, gdzie nie potrzeba kolorowych wydruków, ale to nie znaczy, że nie możemy posiadać jej w naszym domu.

Aparat monochromatyczny - co to znaczy?

W ostatnich latach producenci smartfonów prześcigają się w coraz to lepszej jakości zdjęć. Wiele modeli posiada tak zwany obiektyw/aparat monochromatyczny. Rejestruje on większą ilość światła, dzięki czemu fotografie wykonane nocą mają dobrą jakość i nie są zbytnio ciemne.

Dodatkowo w smartfonach znajdziemy tryb monochromatyczny inaczej zwany skalą szarości. Po jego uruchomieni wykonywane przez nas fotografie będą w odcieniach pomiędzy bielą a czernią. Korzystając z tego trybu, bardzo często robi się zdjęcia np. krajobrazy czy portrety.

Na rynku znajdziemy również aparaty fotograficzne posiadające monochromatyczne matryce. Produkowane są one przez firmy takie jak PhaseOne oraz Leica. W zależności od modelu mogą posiadać one matryce dwukolorowe lub czarno-białe. Warto jednak podkreślić, że Aparaty z matrycą RGB w układzie Bayera mogą produkować (nie rejestrować) monochromatyczne pliki JPEG, pliki RAW zostaną jednak kolorowe, jako czysty i nieprzetworzony zapis z matrycy światłoczułej.

Jeśli znamy odpowiedź na popularne pytanie: "monochromatyczny" - co to znaczy? Polecamy inne teksty, związane z tym tematem. Oto kilka z nich:

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)