Możesz stracić dane, jeśli korzystasz z tego urządzenia

Możesz stracić dane, jeśli korzystasz z tego urządzenia

Możesz stracić dane, jeśli korzystasz z tego urządzenia
Marcin Watemborski
10.07.2021 07:56, aktualizacja: 26.07.2022 14:25

Komputery Apple są bardzo popularne wśród fotografów i innych twórców. Często do wykonywania kopii bezpieczeństwa (backupów) korzystają oni z urządzeń Apple Time Capsule. Okazuje się, że jest z nimi problem, który może prowadzić do utraty danych. Warto to sprawdzić!

Time Capsule to dedykowany NAS Apple do ich komputerów. Pozwala on wykonać automatyczną kopię bezpieczeństwa danych bez martwienia się o cokolwiek dzięki oprogramowaniu Time Machine. Wygoda użytkowania i zgodność z ekosystemem Apple sprawia, że dla wielu użytkowników to niezastąpione urządzenie. Tym bardziej biorąc pod uwagę możliwość robienia backupu bezprzewodowo.

Niestety Time Capsule nie są niezawodne, o czym donosi niemiecka firma zajmująca się odzyskiwaniem danych Datenrettung. Według raportu informatyków, może wystąpić błąd, który usunie wszystkie dane z dysków. Dotyczy to jedynie urządzeń Time Capsuje piątej generacji, produkowanych w latach 2014-2018.

Hard Disk Drive Head Parking

Wspomniane dyski sieciowe bazują na dyskach twardych Seagate Grenada, w których stwierdzono błędy. Powodem jest wykorzystanie nieodpowiedniego materiału do ich budowy. Chodzi o element, na którym spoczywa ramię odczytujące dane w chwili spoczynku. Może on ulec zniszczeniu przez złą wentylację Time Capsule. Krótko mówiąc – pod długotrwałym wpływem ciepła, po prostu pęknie.

Gdy dojdzie do uszkodzenia ramienia, dyski Seagate Grenada mogą zostać fizycznie uszkodzone. Wtedy danych nie da się już odzyskać, a urządzenie będzie do wyrzucenia. Według Datenrettung dotyczy to niemal 100 proc. wszystkich urządzeń Time Capsule piątej generacji. Problem można rozwiązać dwojako – pierwszym i najpewniejszym sposobem jest przeniesienie się na inne urządzenie, drugim natomiast wyciągnięcie dysków z obudowy, co wg portalu 9to5Mac działa dość dobrze.

Uprzednio informowaliśmy o problemach z dyskami WD, które zostały zaatakowane przez hakerów. Niestety firma QNAP również padła ofiarą cyberprzestępców w kwietniu 2021 roku. Wybór odpowiedniego NAS-a może być obecnie naprawdę trudny.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)