Myślisz, że masz złe zdjęcie w dowodzie? Lepiej sprawdź, co tu się wydarzyło

Myślisz, że masz złe zdjęcie w dowodzie? Lepiej sprawdź, co tu się wydarzyło
Konrad Siwik

02.06.2022 12:07, aktual.: 01.03.2023 14:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ludzie zazwyczaj nie lubią swoich zdjęć do dowodu, paszportu, prawa jazdy czy legitymacji szkolnych. Frontalne wizerunki mają to do siebie, że często wyglądamy na nich jak typy spod ciemnej gwiazdy i niestety nie możemy zaprezentować na nich naszego lepszego profilu. Ten zbiór zdjęć sprawi jednak, że swoją fotkę.

W Polsce zdjęcia do dowodu lub paszportu mają sporo wytycznych. Przede wszystkim powinny być jak najbardziej aktualne, nie powinniśmy mieć na nich nakrycia głowy, okularów z ciemnymi szkłami ani innych rzeczy, które utrudniają rozpoznanie. Fotografia ma przedstawiać całą głowę od jej czubka oraz górną część barków, a twarz powinna zajmować 70-80 proc. zdjęcia.

Często sugeruje się zrobienie zdjęcia również bez zarostu czy biżuterii, choć nie jest to restrykcyjny wymóg. Wszystkie te wytyczne sprawiają, że na portretach jesteśmy śmiertelnie poważni, a niekiedy wyglądamy po prostu jak przestępcy na zdjęciach sygnalitycznych do policyjnej kartoteki.

Sprawy mają się nieco inaczej w przypadku zdjęć do legitymacji, które nie są aż tak wymagające, chociaż i tam często lądują fotki zrobione z myślą o dowodzie osobistym. W końcu mało komu chciałoby się biegać po studiach fotograficznych, by specjalnie zrobić zdjęcie do legitymacji.

Zapomnijmy na chwilę o tych wszystkich wymaganiach, bo galeria "oficjalnych" zdjęć zebranych przez serwis Bored Panda mocno od nich odbiega. Przeglądając je, z pewnością dojdziesz do wniosku, że twoja fotka w dowodzie wcale nie jest tak straszna. A wytyczne do zdjęć do dowodu nie wzięły się z przypadku.

"Od dawna toczę z moim kumplem bitwę o najśmieszniejsze zdjęcie legitymacyjne. Moja żona zasugerowała, żebym założył gorący różowy szlafrok mojej matki i zrobił fryzurę na "Gary'ego Busey'a" do nowego zdjęcia do prawa jazdy, więc tak zrobiłem".
"Od dawna toczę z moim kumplem bitwę o najśmieszniejsze zdjęcie legitymacyjne. Moja żona zasugerowała, żebym założył gorący różowy szlafrok mojej matki i zrobił fryzurę na "Gary'ego Busey'a" do nowego zdjęcia do prawa jazdy, więc tak zrobiłem".

Konrad Siwik, dziennikarz Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)