Na filmie udało się zarejestrować orkę-widmo. Spotkanie jej graniczy z cudem

Na filmie udało się zarejestrować orkę-widmo. Spotkanie jej graniczy z cudem

Frosty to bardzo rzadki okaz orki, który jest niemal kompletnie pozbawiony pigmentu.
Frosty to bardzo rzadki okaz orki, który jest niemal kompletnie pozbawiony pigmentu.
Źródło zdjęć: © Instagram | Newpost Coastal Adventure
Marcin Watemborski
15.05.2023 09:11

Film dostarczony przez Newpost Coastal Adventure pokazuje niezwykłe stworzenie. Chodzi o ekstremalnie rzadką białą orkę. Eksperci nadali jej imię Frosty, co można przetłumaczyć jako "Mrozik". Jest to nawiązanie do bajki o śnieżnym bałwanku. Samo zwierzę wygląda zachwycająco.

Frosty to cielę orki, które znacznie odróżnia się od swoich rówieśników. Zwierzę jest białe jak śnieg i trudno by było go nie zauważyć na tle czarnych osobników. Frosty pływa w formacji orek CA216, którą od jakiegoś czasu obserwują naukowcy.

Według ekspertów Frosty urodził się z rzadką mutacją genetyczną, która sprawia, że jego umaszczenie jest znacznie jaśniejsze. Elementy, które u regularnej orki są czarne, u Frosty’ego mają kolor biały, co wynika z ubytków w pigmentacji. Co ciekawe, nie jest to pełny albinizm, ponieważ płetwa grzbietowa i głowa zwierzęcia są szare.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nietypowa formacja orek jest na radarze oceanologów od 3 lat. Wcześniej widziano ją w okolicy Meksyku, Kanady, a teraz Kalifornii (USA). Danny Groves zajmujący się badaniem tych ssaków wspomniał, że stado w pełni zaakceptowało odmienność Frosty’ego. Oprócz albinizmu wygląda, jakby zwierzę nie miało żadnych defektów.

Zwierzęta, które urodziły się z albinizmem, muszą zmagać się z różnymi problemami spowodowanymi brakiem pigmentu. Jednym z nich jest zmniejszona odporność na promienie słoneczne, które mogą nawet poparzyć skórę takiego osobnika. Innym, nawet ważniejszym w dziczy, jest brak naturalnego kamuflażu, który został wykształcony przez tysiące lat ewolucji.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)