Na Księżyc zostanie wysłany specjalny aparat. Co będzie fotografował?

Na Księżyc zostanie wysłany specjalny aparat. Co będzie fotografował?
Marcin Watemborski

08.04.2022 09:22, aktual.: 08.04.2022 12:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Międzynarodowe Stowarzyszenie Obserwatoriów Księżycowych (ILOA) przygotowuje niemałą niespodziankę dla miłośników podglądania kosmosu z naszego naturalnego satelity. Niebawem na Księżycu pojawi się specjalny aparat, który ma konkretny cel.

International Lunar Obserwatory Association z Hawajów wyśle na Księżyc moduł IM-1 Lander wyposażony w aparat. Składa się on z dwóch nienazwanych jeszcze modułów ILO-X i zostanie umiejscowiony na południowym biegunie Srebrnego Globu, co ma się wydarzyć jeszcze w 2022 roku. Moduł zostanie wyniesiony przez rakietę SpaceX Falcon 9 z kosmodromu na Florydzie (USA).

Fotografowanie kosmosu z punktu widzenia Księżyca wydaje się niezwykle ciekawe. Przecież jedno z najbardziej popularnych zdjęć naszej planety, czyli "Wschód Ziemi" (ang. Earthrise) powstało właśnie na Księżycu. Legendarna fotografia powstała podczas misji Apollo 8. Jeśli chcecie poznać szczegółową historię tego zdjęcia, koniecznie przeczytajcie artykuł jej poświęcony i obejrzyjcie niezwykłą animację.

Obraz

Naukowcy z ILOA zwracają uwagę, że obserwacja kosmosu z Księżyca jest znacznie łatwiejsza, ponieważ nie ma tam atmosfery, która przysłaniałaby widoczność. Dzięki temu można też zredukować koszt optyki, która nie będzie wymagała specjalnych soczewek i powłok jak ziemskie teleskopy. Jedynym, co mogłoby przeszkodzić w fotografowaniu, byłoby specyficzne ułożenie Słońca, chociaż to i tak nie wydaje się ogromnym problemem, jeśli będzie możliwość obrócenia aparatu w przeciwnym kierunku.

Cała misja wydaje się dość prosta i nie będzie prawdopodobnie aż tak kosztowna. Powierzchnia Księżyca jest bardziej stabilna niż ziemska, grawitacja jest znacznie lżejsza, nie występują wiatry ani opady. Krótko mówiąc – nie ma rzeczy, która mogłaby przewrócić teleskop. Cóż, być może oprócz mikrometeorów. Zaburzenie obrazu z aparatu mogłoby nastąpić jedynie przez pył księżycowy wzniesiony w okolicy teleskopu lub promieniowanie solarne, które potrafi podnieść temperaturę nawet do 350 stopni Celsjusza.

Start misji przewidywany jest na czerwiec 2022 roku.

ILOA Hawai'i ILO-X Moon Camera Naming Contest

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także