Na lotnisku Heathrow pojawił się system antydronowy. To pierwszy taki na świecie

Na lotnisku Heathrow pojawił się system antydronowy. To pierwszy taki na świecie

Na lotnisku Heathrow pojawił się system antydronowy. To pierwszy taki na świecie
Marcin Watemborski
15.01.2020 13:37, aktualizacja: 26.07.2022 15:02

Rok temu (8 stycznia 2019 roku) doszło do incydentu z użyciem drona na jednym z największych lotnisk w Londynie – Heathrow. Ruch został wstrzymany, a na miejscu pojawiła się policja. Kilka tygodni wcześniej do podobnego incydentu doszło na Gatwick. By uniknąć takich sytuacji, władze lotniska podjęły odpowiednie kroki.

Na lotnisku Heathrow został zainstalowany system, który będzie wykrywał drony w promieniu pięciokilometrowej strefy zakazu lotów. Ma on wykorzystywać radar holograficzny, opracowany przez firmę Aveillant Ltd. Co więcej – nie chodzi tylko o wykrywanie pozycji drona, ale również o namierzenie jego pilota.

Ten system jest jedyny w swoim rodzaju. Według producenta pozwala on na pełne kontrolowani konkretnej przestrzeni powietrznej oraz bardzo szybkie i wydajne namierzanie nieautoryzowanego użycia dronów. Po stronie lotniska stoi decyzja co zrobić ze zlokalizowanym dronem. Według brytyjskiego prawa pilotom naruszającym strefę zakazu lotów grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Władze Heathrow postanowiłi podjąć takie kroki nie tylko ze względu na przypadkowy incydent w styczniu 2019 roku, ale również na późniejszy – groźniejszy. We wrześniu 2019 roku aktywista ekologiczny próbował celowo zablokować ruch na lotnisku, wykorzystując do tego drony. Na szczęście jego atak został powstrzymany. Właściwie nie byłby on nawet aż tak ekologiczny, ponieważ spowodowałby stratę dużej ilości paliwa podczas pustych przebiegów silników maszyn gotowych do startów.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)