Na tym filmie widać spacer kosmiczny. ISS została nagrana z Ziemi

Na tym filmie widać spacer kosmiczny. ISS została nagrana z Ziemi

Na tym filmie widać spacer kosmiczny. ISS została nagrana z Ziemi
Źródło zdjęć: © © Joel Kowsky / NASA
Marcin Watemborski
06.07.2021 06:17, aktualizacja: 06.07.2021 09:01

Widzieliśmy już wiele zdjęć i filmów, pokazujących tranzyt Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez tarczę Słońca, ale jeszcze nigdy w takiej wersji. Co prawda nie uda nam się dostrzec astronautów, ale cały sprzęt poza ISS.

Wspomniany spacer kosmiczny odbył się 25 czerwca 2021 roku, lecz filmik wypłynął dopiero teraz. Wówczas Shane Kimbrought z NASA oraz Thomas Pesquet z ESA byli na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ich pracę udało się ująć na zdjęciach fotografowi Joelowi Kowasky’emu.

Zadaniem astronautów było zainstalowanie drugiego systemu iROSA. Szczęśliwie zbiegło się to z przelotem ISS na tle Słońca, co zaowocowało niezapomnianymi kadrami. Później zajęła się nimi agencja kosmiczna NASA, której specjaliści podjęli się obróbki materiału i złożenia go w filmik.

See the Space Station transit the Sun during a spacewalk in view from Earth!

Zasadniczo sfotografowanie ISS na tle Słońca nie jest łatwym zadaniem. Wymaga ono sprawdzenia wielu czynników i dokładnego zaplanowania. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przelatuje w mgnieniu oka, więc chcąc zrobić zdjęcia trzeba był w ciągłej gotowości. Efekt jest jednak warty wykonanej pracy.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)