Najbardziej szczegółowe zdjęcie Słońca powstało. Widać dokładnie jego powierzchnię
31.01.2020 09:08, aktual.: 26.07.2022 15:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Obserwatorium Daniel K. Inouye Solar Telescope zarejestrowało najbardziej szczegółowe zdjęcie powierzchni Słońca. Podkreśla to niesamowite możliwości największego teleskopu solarnego na świecie. Bok zdjęcia ujmuje powierzchnię o długości ponad 30 tys. km.
Zdjęcie, które widzicie pokazuje obszar o wielkości 36 500 x 36 500 km. ”Komórki” to tak naprawdę plazma słoneczna, która unosi się do góry, ochładza się w i ponownie znika w odmętach gwiazdy naszego układu. Jaśniejsze punkty ukazują pola magnetyczne na Słońcu, które według naukowców odpowiedzialne są za kierunkowanie energii gwiazdy na zewnątrz, tworząc koronę solarną.
Słońce jest centralną gwiazdą Układu Słonecznego, wokół którego krąży Ziemia i inne planety. Składa się ono z gorącej plazmy, trzymanej w miejscu przez grawitację, za którą odpowiada pole magnetyczne. Średnica Słońca jest około 109 razy większa od Ziemi, a jego masa jest większa aż 333 tysiące razy. Większość masy gwiazdy to wodór (około 75 proc.), a resztę stanowi główne hel. Występują również cięższe pierwiastki – tlen, węgiel, neon i żelazo.
See the most detailed images ever taken of the sun
W ciągu 1 sekundy, w jądrze Słońca przetwarzane jest około 620 mln ton wodoru, który zamienia się w hel. Ta fuzja jądrowa generuje ogromne pokłady energii, dzięki czemu gwiazda jest zaliczana do klasy widmowej ”V”. Oznaczenie ”G2” związane jest z temperaturą efektywną gwiazdy wynoszącą 5778 K (5505 stopni Celsjusza). W 2006 roku okazało się, że Słońce jest jaśniejsze od 85 proc. gwiazd w całej Drodze Mlecznej. Wcześniej naukowcy uważali je małą i niewyróżniającą się gwiazdę.
W styczniu każdego roku Ziemia osiąga peryhelium, czyli jest najbliżej wtedy najbliżej Słońca. Aphelium, czyli największa odległość od gwiazdy, przypada na lipiec. Średnia odległość Ziemi od Słońca wynosi około 150 mln km – jest to 1 jednostka astronomiczna. Ta długość jest pokonywana przez światło w około 8 minut i 19 sekund.
Słońce jest niezbędne do przetrwania większości żyjących istot na świecie. Bez jego promieni nie mogłaby zachodzić fotosynteza, podczas której rosną rośliny. Wiele kultur od dziesiątek tysięcy lat uznawało Słońce za bóstwo. Wiedza na temat naszej gwiazdy cały czas się rozwija, chociaż istnieje jeszcze sporo problemów teoretycznych, których nie rozumiemy względem zjawisk zachodzących na Słońcu.