Najciekawsze maski ochronne podczas pandemii. Ludzie dzielą się zdjęciami

Najciekawsze maski ochronne podczas pandemii. Ludzie dzielą się zdjęciami17.04.2020 09:59
Najciekawsze maski ochronne podczas pandemii. Ludzie dzielą się zdjęciami

Ludzie na całym świecie zaczęli nosić maski na twarzach, by chronić siebie i innych. Od 16 kwietnia 2020 roku również w Polsce wszedł w życie obowiązek zasłaniania ust i nosa. Na pewno widzieliście już różne wariacje na temat masek, ale niektóre propozycje z różnych zakątków świata są zaskakująco dziwne i oryginalne. Zobaczcie sami.

W związku z rozporządzeniem premiera Mateusza Morawieckiego, od 16 kwietnia 2020 roku obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych. Nie musi być to maseczka. Może być to szalik lub chustka. Grunt, by okrywała ona wspomniane obszary. Na stronie gov.pl pojawiły się zalecenia, mówiące o tym, gdzie i jak trzeba zasłaniać twarz i nos.

Powodem wydania rozporządzenia jest chęć ograniczenia emisji wirusa, a nie jak myśli większość – ochrona przed nim. W momencie, gdy na twarzy mamy maskę, chustkę lub szalik i kaszlemy lub kichamy, nasz ”zasięg” jest zdecydowanie mniejszy niż bez osłony mechanicznej.

420703294139467835

Nakaz obowiązuje w szeroko rozumianej przestrzeni publicznej. Są to budynki użyteczności publicznej, transport publiczny, drogi i place, miejsca kultu religijnego, ogólnodostępne tereny zielone, obiekty handlowe lub usługowe, targowiska oraz punkty gastronomiczne. Innymi słowy – wszędzie, gdzie bez problemu mają dostęp inni ludzie.

Przepis nie jest jednak ekstremalnie restrykcyjny i dopuszcza odstępstwa od nakazu. Z obowiązku zasłaniania twarzy i nosa są zwolnione dzieci do ukończenia czwartego roku życia, osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nowa z powodu stanu zdrowia, osoby wykonujące czynności zawodowe (o ile nie mają bezpośredniego kontaktu z klientem/ interesantem) oraz duchowni podczas sprawowania kultu religijnego.

420703294139664443

Nie został podany dokładny termin obostrzeń. W jednej ze swoich wypowiedzi minister zdrowia Łukasz Szumowski wspomniał, że dopóki nie zostanie opracowana skuteczna szczepionka przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 nakaz zasłaniania ust i twarzy będzie obowiązywał.

W internecie od początku pandemii pojawiają się zdjęcia, które pokazują bardzo kreatywne podejście do kwestii maseczek. Powstają one z przeróżnych kolorowych materiałów, są też maseczki z logami znanych firm lub klubów sportowych. W sprzedaży przeważają maseczki bawełniane do wielokrotnego użycia, które należy prać lub wyparzać po każdorazowym noszeniu.

 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/14]

Nie trzeba było długo czekać, by ludzie zaczęli się dzielić w mediach społecznościowych najdziwniejszymi pomysłami zasłaniania ust i nosa. Przyznaję, że niektóre z nich są naprawdę dziwne, a nawet wprawiają w przerażenie. Są też osoby z doskonałym poczuciem humoru i przyozdabiają swoje środki ochrony tak, że mogą z powodzeniem stanowić modny dodatek do reszty ubioru.

COVID-19 - Środki bezpieczeństwa

W obliczu zagrożenia, jakie niesie [b]koronawirus COVID-19[/b], warto uświadomić sobie, czym są odpowiednie środki bezpieczeństwa, a czym objawy nieuzasadnionej paniki. Środkami bezpieczeństwa są: [b]częste mycie rąk, unikanie zgromadzeń, higiena kaszlu i kichania, czyli zasłanianie ust chusteczką lub łokciem, tak aby kropelki śliny nie zostały na dłoni[/b]. Objawem paniki jest natomiast wykupowanie zapasów maseczek, co powoduje, że są one trudno dostępne dla personelu medycznego, który faktycznie ich potrzebuje.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)