Najciekawsze maski ochronne podczas pandemii. Ludzie dzielą się zdjęciami

Najciekawsze maski ochronne podczas pandemii. Ludzie dzielą się zdjęciami

Najciekawsze maski ochronne podczas pandemii. Ludzie dzielą się zdjęciami
Marcin Watemborski
17.04.2020 09:59, aktualizacja: 26.07.2022 14:56

Ludzie na całym świecie zaczęli nosić maski na twarzach, by chronić siebie i innych. Od 16 kwietnia 2020 roku również w Polsce wszedł w życie obowiązek zasłaniania ust i nosa. Na pewno widzieliście już różne wariacje na temat masek, ale niektóre propozycje z różnych zakątków świata są zaskakująco dziwne i oryginalne. Zobaczcie sami.

W związku z rozporządzeniem premiera Mateusza Morawieckiego, od 16 kwietnia 2020 roku obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych. Nie musi być to maseczka. Może być to szalik lub chustka. Grunt, by okrywała ona wspomniane obszary. Na stronie gov.pl pojawiły się zalecenia, mówiące o tym, gdzie i jak trzeba zasłaniać twarz i nos.

Powodem wydania rozporządzenia jest chęć ograniczenia emisji wirusa, a nie jak myśli większość – ochrona przed nim. W momencie, gdy na twarzy mamy maskę, chustkę lub szalik i kaszlemy lub kichamy, nasz ”zasięg” jest zdecydowanie mniejszy niż bez osłony mechanicznej.

Obraz

Nakaz obowiązuje w szeroko rozumianej przestrzeni publicznej. Są to budynki użyteczności publicznej, transport publiczny, drogi i place, miejsca kultu religijnego, ogólnodostępne tereny zielone, obiekty handlowe lub usługowe, targowiska oraz punkty gastronomiczne. Innymi słowy – wszędzie, gdzie bez problemu mają dostęp inni ludzie.

Przepis nie jest jednak ekstremalnie restrykcyjny i dopuszcza odstępstwa od nakazu. Z obowiązku zasłaniania twarzy i nosa są zwolnione dzieci do ukończenia czwartego roku życia, osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nowa z powodu stanu zdrowia, osoby wykonujące czynności zawodowe (o ile nie mają bezpośredniego kontaktu z klientem/ interesantem) oraz duchowni podczas sprawowania kultu religijnego.

Obraz

Nie został podany dokładny termin obostrzeń. W jednej ze swoich wypowiedzi minister zdrowia Łukasz Szumowski wspomniał, że dopóki nie zostanie opracowana skuteczna szczepionka przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 nakaz zasłaniania ust i twarzy będzie obowiązywał.

W internecie od początku pandemii pojawiają się zdjęcia, które pokazują bardzo kreatywne podejście do kwestii maseczek. Powstają one z przeróżnych kolorowych materiałów, są też maseczki z logami znanych firm lub klubów sportowych. W sprzedaży przeważają maseczki bawełniane do wielokrotnego użycia, które należy prać lub wyparzać po każdorazowym noszeniu.

 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/14]

Nie trzeba było długo czekać, by ludzie zaczęli się dzielić w mediach społecznościowych najdziwniejszymi pomysłami zasłaniania ust i nosa. Przyznaję, że niektóre z nich są naprawdę dziwne, a nawet wprawiają w przerażenie. Są też osoby z doskonałym poczuciem humoru i przyozdabiają swoje środki ochrony tak, że mogą z powodzeniem stanowić modny dodatek do reszty ubioru.

COVID-19 - Środki bezpieczeństwa

W obliczu zagrożenia, jakie niesie [b]koronawirus COVID-19[/b], warto uświadomić sobie, czym są odpowiednie środki bezpieczeństwa, a czym objawy nieuzasadnionej paniki. Środkami bezpieczeństwa są: [b]częste mycie rąk, unikanie zgromadzeń, higiena kaszlu i kichania, czyli zasłanianie ust chusteczką lub łokciem, tak aby kropelki śliny nie zostały na dłoni[/b]. Objawem paniki jest natomiast wykupowanie zapasów maseczek, co powoduje, że są one trudno dostępne dla personelu medycznego, który faktycznie ich potrzebuje.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)