Film LaVision świetnie obrazuje działanie maseczek. Warto to zobaczyć

Film LaVision świetnie obrazuje działanie maseczek. Warto to zobaczyć
Marcin Watemborski

06.04.2020 12:39, aktual.: 26.07.2022 14:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W wielu krajach pojawiły się rozporządzenia dotyczące obowiązkowego noszenia masek. Światowa Organizacja Zdrowia rozważa wprowadzenie oficjalnie takiego zalecenia. Dlaczego? Ponieważ jest to blokada fizyczna dla rozchodzenia się koronawirusa i może znacznie wpłynąć na spowolnienie pandemii. Doskonale widać to na filmie LaVision.

CDC, czyli amerykańskie Centrum Kontroli Chorób wydało obywatelom USA zalecenie, by nosili maski na twarzach, gdy wychodzą do miejsc publicznych. Ma to na celu zmniejszenie zagrożenia zarażeniem się. O ile WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zwraca uwagę na to, że tylko chorzy powinni nosić maski, to CDC zauważa, że przecież osoby zakażone koronawirusem SARS-CoV-2, a nie chorujące jeszcze na COVID-19 również mogą zarażać.

Po to, by zobrazować ludziom, co dają maski, firma LaVision nagrała i udostępniła w internecie filmik, który rozchodzi się jak świeże bułeczki. Wideo ma pokazać, że zasłanianie ust podczas kasłania łokciem lub przy pomocy maseczki ogranicza emisję wirusa.

Covid-19 : LaVision imaging technique shows how masks restrict the spread of exhaled air

Do realizacji nagrania została wykorzystana technika Schlierena, opracowana przez Augsta Toeplera w 1864 roku. Jest ona kluczowa w wizualizacji rozchodzenia się ruchu powietrza i często używa się jej do ukazywania aerodynamiki w aeronautyce. Mimo tego, że nie zobaczymy tutaj bezpośrednio mikrocząsteczek powietrza i kropelek wody, jak w przypadku filmu japońskich naukowców, to i tak daje to do myślenia.

W wielkim skrócie – dobrze jest stosować maseczki i zasłaniać usta, ponieważ zasięg wyrzucanego z płuc powietrza zostaje wtedy znacznie ograniczony. Oczywiście to nie tylko powietrze, ale również drobnoustroje, żyjące w naszych organizmach, w tym potencjalnie koronawirus SARS-CoV-2.

COVID-19 - Środki bezpieczeństwa

W obliczu zagrożenia, jakie niesie [b]koronawirus COVID-19[/b], warto uświadomić sobie, czym są odpowiednie środki bezpieczeństwa, a czym objawy nieuzasadnionej paniki. Środkami bezpieczeństwa są: [b]częste mycie rąk, unikanie zgromadzeń, higiena kaszlu i kichania, czyli zasłanianie ust chusteczką lub łokciem, tak aby kropelki śliny nie zostały na dłoni[/b]. Objawem paniki jest natomiast wykupowanie zapasów maseczek, co powoduje, że są one trudno dostępne dla personelu medycznego, który faktycznie ich potrzebuje.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)