Najciekawsze obiektywy z mocowaniem M42

Najciekawsze obiektywy z mocowaniem M42

© Antons Matvejevs - Fotolia.com
© Antons Matvejevs - Fotolia.com
Jakub Kaźmierczyk
24.10.2011 11:03, aktualizacja: 01.08.2022 14:28

Kupując lustrzankę za 1500 zł, tak naprawdę jesteśmy dopiero na początku większych wydatków. Jak wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia i podstawowy obiektyw przestaje wystarczać. Jak nie zrujnować budżetu i mieć świetne obiektywy?

Kupując lustrzankę za 1500 zł, tak naprawdę jesteśmy dopiero na początku większych wydatków. Jak wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia i podstawowy obiektyw przestaje wystarczać. Jak nie zrujnować budżetu i mieć świetne obiektywy?

Dobre, współczesne obiektywy są naprawdę drogie. Zaczynając przygodę z fotografią, warto zwrócić uwagę na obiektywy z mocowaniem M42, czyli po prostu wkręcane w korpus aparatu. Ich doborem najlepiej zainteresować się jeszcze przed zakupem korpusu. Różne systemy lepiej lub gorzej radzą sobie z obsługą tego typu obiektywów. Canon nie potrafi potwierdzić ostrości, Nikon nie ostrzy do nieskończoności (ze standardową przejściówką bez soczewki) i nie mierzy światła. Najlepiej współpracuje Pentax, który potwierdza ostrość, mierzy światło i nawet obsługuje stabilizację matrycy poprzez podanie danej ogniskowej podpiętego obiektywu. Moim zdaniem, to właśnie Pentax najlepiej współpracuje z manualnymi obiektywami, zarówno M42, jak i np. Samyangami czy Falconami. Poniżej przedstawiam subiektywną listę obiektywów, którymi warto zainteresować się po zakupie przejściówki na system M42. Wybrałem obiektywy w rozsądnych cenach, inaczej cała lista złożona byłaby z Carl Zeissów, które do dziś potrafią być bardzo drogie.

  1. Pentacon 50/1.8
Pentacon 50/1.8
Pentacon 50/1.8

To obok Heliosa 58/2 jeden z najpopularniejszych obiektywów standardowych. Cechuje się przyzwoitą ostrością, szczególnie po przymknięciu do wartości ok. 2.8. Używając poprzednich systemów, takich jak Sigma czy Pentax, to właśnie nim najczęściej robiłem portrety. Cena pozytywnie zaskakuje. Za nie więcej niż 150 zł możemy dostać ten obiektyw w naprawdę dobrym stanie.

  1. Carl Zeiss Sonnar 135/3.5
Carl Zeiss Sonnar 135/3.5
Carl Zeiss Sonnar 135/3.5

To jeden z moich ulubionych obiektywów. Na pełnej klatce znakomicie sprawdzi się jako ciasna portretówka, przy APS-C będzie świetny jako jasne tele. Po zrobieniu pierwszych zdjęć tym obiektywem długo nie mogłem pozbierać szczęki z podłogi - to szkło jest bardzo ostre już od maksymalnej przysłony. Cena obiektywu to około 300 zł.

  1. Tair 300/4.5
Tair 300/4.5 przypięty do Sigmy SD9
Tair 300/4.5 przypięty do Sigmy SD9

Ten obiektyw znamy już z zestawu fotosnajper. Co prawda jest wielki i ciężki, ale jakość i wykonanie stoją na najwyższym poziomie. Co powiecie na 16-listkową przysłonę? Jakość obrazka również jest bardzo dobra, a sprytny system ostrzenia działa często szybciej niż autofocus w Sigmie 70-300/4-5.6. Cena obiektywu waha się między 250 a 350 zł, ale warto rozejrzeć się za całym zestawem fotosnajper.

  1. Jupiter-9 85/2
© Antons Matvejevs - Fotolia.com
© Antons Matvejevs - Fotolia.com

Jupiter to dość mało popularny obiektyw. Wybrałem go do tego zestawienia ze względu na przystępną cenę w porównaniu z konkurencyjnymi Heliosem 80/1.5 czy Carl Zeissem Pancolar 80/1.8. Wybierając obiektyw o tej ogniskowej, warto zainteresować się każdym z tych szkieł, a wybór będzie zależał głównie od zasobności portfela. Ogniskowa 85 mm jest świetna do portretów, zarówno tych wąskich (szczególnie na APS-C), jak i szerszych. Cena tego obiektywu to ok. 200-300 zł w zależności od stanu.

  1. Carl Zeiss Flektogon 35/2.4

Flektogon 35/2.4 on a Praktica LTL3

Świetny, jasny, szeroki kąt. Za cenę około 300 zł dostajemy solidną niemiecką konstrukcję, której jakość w niczym nie ustępuje dzisiejszym obiektywom. Po podpięciu do APS-C ekwiwalent ogniskowej odpowiada około 50 mm na pełnej klatce. Po podpięciu pod aparat z matrycą pełnoklatkową uzyskujemy bardzo przyjemny, uniwersalny obiektyw. Podczas uroczystości ślubnych najczęściej używam tej ogniskowej.

Oczywiście lista nie jest zamknięta. Chętnie posłucham Waszych propozycji obiektywów M42.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)