Najdziwniejsze zdjęcia Marsa. Ludzie uwierzyli, że to ślady cywilizacji [galeria]

"Rzeźba kobiety" na Marsie. Złudzenia optyczne skutkują wieloma nieoczekiwanymi obserwacjami.
"Rzeźba kobiety" na Marsie. Złudzenia optyczne skutkują wieloma nieoczekiwanymi obserwacjami.
Źródło zdjęć: © NASA
Mateusz Czerniak

30.07.2020 11:42, aktual.: 26.07.2022 14:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Właśnie dzisiaj rozpoczęła się misja wysłania na Marsa łazika Perseverance, który ma poszukać tam śladów życia. Ma pomóc znaleźć nam odpowiedzi, dotyczące życia na Czerwonej planecie. Niektórzy jednak znaków żywych organizmów dopatrywali się na fotografiach Marsa już wcześniej. I to wysokorozwiniętych organizmów.

Mars budzi wyjątkową fascynację u wszystkich fanów kosmosu. Dzieje się tak między innymi dlatego, że jest to najbardziej podobna do Ziemi planeta Układu Słonecznego. Przez lata NASA wykonała wiele zdjęć jej powierzchni, na których ludzie często dostrzegali… ślady obcej cywilizacji. Oczywiście były to wyłącznie iluzje optyczne lub nadinterpretacje. Oto kilka najdziwniejszych z nich:

Twarz na Marsie

"Twarz" na Marsie.
"Twarz" na Marsie.© NASA

Oryginalne zdjęcie "twarzy na Marsie" wykonane zostało przez sondę Viking 1 w skali szarości, 25 lipca 1976 roku. Zdjęcie przedstawia pozostałość masywu znajdującego się w regionie Cydonii.

Jak pisze Europejska Agencja Kosmiczna, 31 lipca 1976 r. w komunikacie prasowym NASA stwierdzono, że formacja "przypomina ludzką głowę". Jednak naukowcy już wcześniej poprawnie zinterpretowali obraz jako iluzję optyczną spowodowaną przez kąt oświetlenia Słońca, morfologię powierzchni formacji i wynikające z niej cienie, dające wrażenie oczu, nosa i ust.

Warto wiedzieć, że widzenie znajomych kształtów w przypadkowo dostrzeganych obiektach to pareidolia. Według badaczy dochodzi do tego zjawiska wtedy, gdy niektóre części mózgu przetwarzają wizualne informacje, formułując na ich podstawie wnioski, zanim aktywuje się pozostała część tego narządu.

Kość

"Kość" na powierzchni Marsa.
"Kość" na powierzchni Marsa.© NASA

Obraz uchwycony 14 sierpnia 2014 roku przez główny aparat łazika, pokazuje obiekt przypominający kość udową.

Jednak jak pisze NASA, jest to skała, której kształt został prawdopodobnie wyrzeźbiony przez erozję, wiatr lub wodę.

Ryba

Domniemane skamieliny ryby na Marsie.
Domniemane skamieliny ryby na Marsie.© NASA

Kolejna skała przypominająca nam ślady życia - tym razem rybę. Tak jak w poprzednich przypadkach, jest to kwestia urzeźbienia i odpowiedniego oświetlenia. NASA udostępniła to zdjęcie w 2016 roku.

Jak podaje portal CNET, agencja wyjaśniła również, że "Mars prawdopodobnie nigdy nie miał wystarczająco dużo tlenu w swojej atmosferze i innych miejscach, aby utrzymać przy życiu bardziej złożone organizmy. Wystąpienie dużych skamieniałości jest więc mało prawdopodobne".

Kula armatnia

"Kula armatnia", czyli rzekoma pozostałość po marsjańskich wojnach.
"Kula armatnia", czyli rzekoma pozostałość po marsjańskich wojnach.© NASA

Na tym zdjęciu niektórzy poszukiwacze śladów obcych cywilizacji dopatrywali się… kuli armatniej pozostałej po wojnie na Marsie.

Jednak NASA wyjaśniła, że obiekt ten w rzeczywistości ma mniej niż 5 mm i w składa się z siarczanu wapnia, sodu i magnezu.

Słup światła

Słup światła na Marsie.
Słup światła na Marsie.© NASA

Ten słup świata wywołał poruszenie, ponieważ niektórzy uznali, że pochodzi ze sztucznego źródła, wskazując, że może pochodzić od inteligentnej formę życia.

Badacz Doug Ellison z NASA wyjaśnił, że światło w rzeczywistości było prawdopodobnie skutkiem uderzenia promienia kosmicznego.

Pomnik kobiety

"Pomnik kobiety" na powierzchni Marsa.
"Pomnik kobiety" na powierzchni Marsa.© NASA

To zdjęcie zostało wykonane przez łazika NASA w 2007 roku. Poszukiwacze życia pozaziemskiego dostrzegli na nim figurę kobiety i okrzyknęli dowodem na działania obcej cywilizacji na Marsie. Tak naprawdę po raz kolejny mamy tu do czynienia z iluzją optyczna związaną z kształtem skał, oświetleniem i ludzką wyobraźnią.

Druga kobieta

"Kobieta" na Marsie.
"Kobieta" na Marsie.© NASA

Kolejna "kobieta" na Marsie. Ten obraz został wykonany przez marsjańskiego łazika w 2015 roku. Po raz kolejny to oczywiście iluzja optyczna.

Kawałek metalu wydobyty przez obcych

Marsjańsk "metal".
Marsjańsk "metal".© NASA

W tym srebrzystym obiekcie wiele osób zobaczyło kawałek metalu, który… miałby być wydobywany przez obcych. W rzeczywistości obiekt na fotografii jest kawałkiem meteorytu lub wynikiem dziwnego oświetlenia.

Czaszka wielkiej stopy

"Czaszka" na Marsie.
"Czaszka" na Marsie.© NASA

Zdjęcie wykonano w 2016 roku. Niektórzy poszukiwacze życia pozaziemskiego uznali, że może być to czaszka potencjalnych obcych albo… Wielkiej Stopy. Oczywiście po raz kolejny mamy tu do czynienia z ciekawie uformowaną skałą.

Rzeźba… profilu głowy Donalda Trumpa

Rzekoma rzeźba profilu głowy Donalda Trumpa na Marsie.
Rzekoma rzeźba profilu głowy Donalda Trumpa na Marsie.© NASA

Ze wszystkich niedorzecznych interpretacji fragmentów zdjęć Marsa ta chyba jest bezkonkurencyjna w tej kategorii. We fragmencie marsjańskiego krajobrazu niektórzy dostrzegli bowiem… wyrzeźbiony profil głowy Donalda Trumpa.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)