Najlepsze wtyczki do retuszu? Automatycznie zrobią to, co zajmuje ci godziny

Najlepsze wtyczki do retuszu? Automatycznie zrobią to, co zajmuje ci godziny
Marcin Watemborski

28.04.2022 12:25, aktual.: 26.07.2022 13:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od lat na rynku fotograficznym pojawiają się coraz nowsze narzędzia do automatyki pracy. Zaczęło się od ustawień w Lightroomie, a teraz są osobne programy, które za pomocą sztucznej inteligencji retuszują zdjęcia. Efekt, który dają te wtyczki jest niesamowity. Może oszczędzić długie godziny pracy przed komputerem.

Jeszcze kilka lat temu nikt nie myślał o tym, że sztuczna inteligencja i algorytmy fotografii obliczeniowej wejdą do świata profesjonalnej fotografii, a jednak. Akcje do Photoshopa czy presety do Lightrooma to już przeżytek. Już nawet obróbka za pomocą Nik Collection jest przestarzała. Teraz czas na coś jeszcze lepszego.

Retouch4.me ma do zaoferowania fotografom i retuszerom dziewięć wtyczek opierających się na sieciach neuronowych. Efekt, który dają, wygląda bardzo naturalnie i może być nie tylko punktem wyjścia do dalszej obróbki, ale wręcz gotowym produktem. Rzućcie okiem na to, co jedna z nich potrafi zrobić ze skórą.

Retouch4me: retouch based on neural network. Using in Photoshop, Lightroom and Capture One

Retuszowanie twarzy jest dla wielu fotografów jednym z najtrudniejszych i najbardziej czasochłonnych zajęć. O ile inne wtyczki dają efekty raczej mierne, tak Retouch4.me zbliża je do tego, co mógłby zrobić człowiek. Warto zwrócić uwagę, że po przeanalizowaniu obrazu przez program i zastosowaniu w oknie edycji, można zmienić natężenie poprawek, dzięki czemu wszystko wygląda jeszcze bardziej naturalnie. Koniec końców, to rozwiązanie może oszczędzić długich godzin pracy, dzięki czemu można mieć czas na kolejne zlecenie, a jak wiadomo – czas to pieniądz.

Prezentowane wtyczki dają doskonały efekt również w przypadku trudniejszej cery, chociaż tutaj nie zastąpią profesjonalnego retuszera. W takim wypadku zdjęcie częściowo obrobione przez program jest świetnym punktem wyjścia do dalszej pracy.

Retouch4me: retouch based on neural network. Serious skin problems

W ofercie Retouch4.me jest dziewięć narzędzi:

  • Heal – usuwanie niedoskonałości
  • Dodge and Burn – rysowanie świateł i cieni na zdjęciu
  • Portrait Volumes – kompleksowy retusz portretu
  • Clean Backdrop – wklejenie obiektu na czyste tło
  • Eye Vessels, Eye Brillance – poprawa wyglądu oczu
  • Skin Tone – poprawa odcieni skóry
  • White Teeth – wybielanie zębów
  • Fabric – np. wygładzanie pogiętego materiału

Mając do dyspozycji taki zestaw narzędzi, retuszowanie prostszych zdjęć można przeprowadzić niemal całkowicie automatycznie. Doskonale sprawdzi się to przy zdjęciach biznesowych czy produktowych. W przypadku sesji reklamowych czy innych rozbudowanych komercyjnych planów, wtyczki mogą znacząco przyspieszyć dalsze działania i dostarczenie gotowego materiału do klienta.

Niestety wraz z wysoką funkcjonalnością idzie wysoka cena. Każda z wtyczek kosztuje od 99 do 120 dolarów. Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)