Najlepsze zdjęcia naukowe na świecie. Nie zgadniesz, co się na nich znajduje

Najlepsze zdjęcia naukowe na świecie. Nie zgadniesz, co się na nich znajduje

Embrion szczura
Embrion szczura
Źródło zdjęć: © © Werner Zuschratter
Marcin Watemborski
15.04.2021 14:34, aktualizacja: 06.03.2024 22:29

Konkursy fotograficzne dotyczą każdej dziedziny. Reportaż? Jest World Press Photo. Każda inna dziedzina? Sony World Photography Awards. A co z fotografia naukową? Przed wami konkurs Global Image of the Year Life Science Light Microscopy Award, czyli współzawodnictwo organizowane przez Olympusa.

Oddział firmy Olympus, który zajmuje się rozwiązaniami naukowymi i nie ma nic wspólnego z firmą OM Digital Solutions odpowiadającą za fotografię, jest organizatorem konkursu zdjęć naukowych. Już od 4 lat co roku możemy zachwycać się niesamowitymi obrazami spod mikroskopów, które wyglądają jak abstrakcyjne dzieła sztuki. A to przecież piękno natury!

Zdjęcia do konkursu Global Image of the Year Life Science Light Microscopy Award można było zgłaszać od 15 września 2020 roku do 31 stycznia 2021 roku. Każdy z uczestników mógł przesłać 3 najbardziej interesujące obrazy, które zostały wykonane techniką badawczą. Krótko mówiąc – masz mikroskop i patrzysz na ciekawe rzeczy? Wyślij je na konkurs! Ważna sprawa – nie można być spokrewnionym z żadnym pracownikiem Olympusa.

Skrzydła 40 różnych gatunków motyli zostały sfotografowane osobno i złożone w malowniczą kompozycję.
Skrzydła 40 różnych gatunków motyli zostały sfotografowane osobno i złożone w malowniczą kompozycję.© © XinPei Zhang

Naukowcy z 61 krajów wysłali prawie 700 przedziwnych zdjęć. Autorem najlepszego z nich jest Werner Zuschratter z Niemiec. Zobaczymy na nim embrion szczura (zdjęcie główne aartykułu) sfotografowany za pomocą mikroskopu konfokalnego, czyli opierającego się na świetle i dającego obraz kontrastowy i bardzo wyraźny. Tej techniki używa się m.in. do rekonstrukcji obrazów w 3D. Zuschratter otrzymał w nagrodę mikroskop Olympus SZX7 oraz dołączany do niego aparat cyfrowy DP27.

Nagrody regionalne zostały przyznane dla następujących osób: XinPei Zhang (Azja), Justin Zoll (Ameryka) oraz Grigorii Timin (Europa). Każdy naukowiec otrzymał mikroskop Olympus CX23.

Spolaryzowany obraz przedstawiający kryształki glutaminy i beta-alaniny.
Spolaryzowany obraz przedstawiający kryształki glutaminy i beta-alaniny.© © Justin Zoll
Włókna kolagenowe i pigment zawarte w skórze węża z gatunku Lamprophis.
Włókna kolagenowe i pigment zawarte w skórze węża z gatunku Lamprophis.© © Grigorii Timin
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)