Najlepsze zdjęcia z teleskopu Hubble’a w 2019 roku
Kosmiczny Teleskop Hubble’a działa od 1990 roku i po wielu modyfikacjach dostarcza naukowcom informacji o przestrzeni kosmicznej. Oto zbiór najlepszych zdjęć z 2019 roku, które zostały opublikowane przez NASA.
24 kwietnia 2020 roku będziemy obchodzić 30 rocznicę wystrzelenia Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Spodziewam się, że tej okazji NASA i ESA zorganizują wyjątkowe wydarzenie. Planowane zakończenie misji teleskopu przypada na lata 2030-2040.
Teleskop Hubble’a jest jednym z najważniejszych w historii przyrządów astronomicznych. Wraz z teleskopami Comptona, Chandra oraz Spitzera jest częścią programu Great Observatories.
Co ciekawe – sama idea teleskopów kosmicznych powstała już w 1923 roku, a sam Kosmiczny Teleskop Hubble’a został sfinansowany już w latach 70 XX wieku. Niestety problemy techniczne, budżetowe oraz katastrofa Challengera spowodowały opóźnienie misji wystrzelenia teleskopu. Udało się to 24 kwietnia 1990 roku, lecz 3 lata później NASA wysłała pierwszą misję serwisową, by naprawić zwierciadło o nieprawidłowej krzywiźnie. W ten sposób poprawiono rozdzielczość zdjęć z kosmosu.
Ekstremalnie Głębokie Pole Hubble’a to dopiero coś! Jest to najdalej sięgające zdjęcie, jakie kiedykolwiek wykonane w świetle widzialnym. Według mnie to jedno z najpiękniejszych zdjęć kosmosu, jakie w ogóle powstało. Obraz ten był realizowany od czerwca 2002 roku do marca 2012. Advanced Camera for Surveys oraz Wide Field Camera 3 rejestrowały światło widzialne oraz bliskie podczerwieni. Powstały ponad 2000 zdjęć, których łączny czas ekspozycji wyniósł ponad 2 miliony sekund, co w przybliżeniu daje około 23 dni. Zdjęcie ujrzało świat 25 września 2012 roku.
W zbiorze zdjęć opublikowanym przez Forbes możecie piękna kadry Jowisza oraz galaktyki spiralnej oddalonej o 60 milionów lat świetlnych od Ziemi. Jestem szczerze zachwycony tymi kadrami – są tak nierzeczywiste, abstrakcyjne i po prostu piękne. Aż nie chce się wierzyć, że to wszystko znajduje się w naszym świecie.
Jeśli chcecie zobaczyć więcej zdjęć, odwiedźcie koniecznie stronę Teleskopu Hubble’a.