Największy cyjanotyp na świecie ma aż 24 metry kwadratowe

Włoska grupa entuzjastów fotografii, Branco Ottico, postanowiła podjąć się nie lada wyzwania. Fotografowie zdecydowali się stworzyć największą stykówkę na świecie. Końcowy obraz miał 24 metry kwadratowe!

Największy cyjanotyp na świecie ma aż 24 metry kwadratowe
Źródło zdjęć: © © Branco Ottico / [YouTube](https://www.youtube.com/watch?v=FlrRUHTLpfE)
Marcin Watemborski

Czym jest stykówka? - zapytacie. Odpowiem – banałem! Bezpośrednio na papier/ szkło/ jakikolwiek inny uczulony materiał przykładamy negatyw, który dociskamy i naświetlamy. Końcowy obraz ma ten sam rozmiar, co negatyw.

The Largest Contact Print EVER - BRANCO OTTICO

Ze względu na koszta – 24-metrowa stykówka została wykonana w technice cyjanotypowej, która jest jedną z najprostszych technik szlachetnych przy tworzeniu odbitek. Wraz z kolegą, Łukaszem Kapą, wykorzystujemy do tego zielony cytrynian żelazowo-amonowy oraz heksacyjanożelazian (III) potasu, które rozrabiamy w proporcji 5g cytrynianu na 20 ml wody iniekcyjnej, a w przypadku heksacyjanożelazianu są to 2g / 20 ml wody iniekcyjnej.

Obraz
© © Łukasz Kapa

Po zmieszaniu obu odczynników następuje uczulenie, a po wyschnięciu papieru (lub prześcieradła w przypadku Branco Ottico) można naświetlić materiał. Reaguje on tylko ze światłem ultrafioletowym, a najtańszym jego źródłem jest słońce – oczywiście można wykorzystywać do tego lampy UV, ale po co.

Ekipa naświetlała swoją odbitkę przez 12 minut i 30 sekund, po czym szybko wrzuciła materiał do światłoszczelnego worka i zaniosła do płukania. Cyjanotypy powinno się płukać w wodzie destylowanej, ale zwykła woda z kranu nie powinna zaszkodzić odbitce. Dla przyspieszenia efektu utleniania, dzięki któremu cyjanotyp nabiera głębi niebieskiego, charakterystycznego koloru, można wykorzystać roztwór wody utlenionej. Bez tego procesu – naciąganie błękitów będzie naturalnie trwało dłużej.

Po zawieszeniu odbitki do wyschnięcia można było wreszcie zobaczyć efekt, który jest naprawdę powalający. Gradacja błękitu jest naprawdę niesamowita! Zobaczcie pozostałe projekty ekipy Branco Ottico na ich stronie internetowej.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)