Nagroda Pulitzera. Wyróżnienie dla 18‑latki, która wyciągnęła telefon z kieszeni

Protesty po śmierci George'a Floyda
Protesty po śmierci George'a Floyda
Źródło zdjęć: © Getty Images

13.06.2021 14:14, aktual.: 26.07.2022 14:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

25 maja 2020 r. niepełnoletnia jeszcze Darnella Frazier szła jedną z ulic Minneapolis. Gdy zobaczyła policjanta, przygniatającego kolanem innego mężczyznę, wyciągnęła smartfon i zaczęła kręcić.

Ponad rok później 18-latka odebrała specjalną Nagrodę Pulitzera. Najbardziej prestiżową i pożądaną przez dziennikarzy w Stanach Zjednoczonych.

Kapituła plebiscytu podkreślała, że zachowanie Frazier doprowadziło do "odważnego nagrania morderstwa George'a Floyda i stworzenia wideo, które wywołało protesty przeciwko brutalności policji na całym świecie".

Jury dodało również, że "rola obywateli jest kluczowa w dążeniu dziennikarzy do prawdy i sprawiedliwości".

Darnella Frazier w rocznicę śmierci George'a Floyda napisała na swoim Facebooku: "Nie znałam tego człowieka (...), ale wiedziałam, że liczy się jego życie".

Warto dodać, że film nakręcony smartfonem przez 18-latkę stał się kluczowym dowodem, wielokrotnie odtwarzanym podczas procesu.

Proces zakończył się 20 kwietnia 2021 r. Jego efektem było skazanie Dereka Chauvina za nieumyślne morderstwo drugiego stopnia, morderstwo trzeciego stopnia i zabójstwo drugiego stopnia. Za popełnione czyny grozi mu do 40 lat pozbawienia wolności. Wysokość kary zostanie ogłoszona 25 czerwca.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)