NASA. Kosmiczny Teleskop Hubble’a - kolorowe zdjęcia to efekt Photoshopa

Teleskop Hubble'a dostarcza nam zachwycających zdjęć z kosmosu. Znajdujący się na orbicie okołoziemskiej teleskop optyczny nie robi zdjęć w kolorach, które widzimy. Ostateczny efekt to wynik pracy naukowców NASA w programach graficznych.

NASA. Kosmiczny Teleskop Hubble’a - kolorowe zdjęcia to efekt Photoshopa
Źródło zdjęć: © © NASA
Justyna Kocur-Czarny

Ucząc się o Układzie Słonecznym na lekcjach geografii pewnie zapamiętaliście nazwy planet wraz z ich kolorami. Neptun i Uran były niebieskie, Mars czerwony, Saturn, Jowisz i Wenus w odcieniach brązu. Czy te kolory mają cokolwiek wspólnego z rzeczywistością? Zdjęcia z kosmosu są poddane obróbce graficznej, a kolory, które na nich widzimy to duże uproszczenie.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a wykonuje zdjęcia w czerni i bieli. Jego zadaniem jest jak najdokładniejsze mierzenie długości fal świetlnych. Kolor dodawany jest później w programie graficznym, takim, jak Photoshop. Na podstawie długości fal, naukowcy z NASA dopasowują kolor RGB. Długie fale to czerwienie, środek skali to zieleń, a fale krótkie to niebieski. Nasze oko postrzega tylko w spektrum światła widzialnego. Stąd prawdziwe kolory, mogą się różnić od tego, co jest w stanie przetworzyć nasz mózg.

Teleskop Hubble’a może rejestrować obrazy poza spektrum światła widzialnego: w podczerwieni oraz ultrafiolecie. Na tej podstawie naukowcy NASA tworzą kolorowe mapy, które nie są dokładnym odwzorowaniem kolorów w kosmosie. Celem tych obrazów jest wizualizacja zjawisk i odległości obiektów znajdujących się w Układzie Słonecznym. Dokładnie to zjawisko zostało wyjaśnione w poniższym filmie.

Odkąd w 1990 roku teleskop został wystrzelony na orbitę okołoziemską, stał się jednym z najważniejszych urządzeń dostarczających nam informacji z zakresu astronomii. Umieszczenie go poza atmosferą ziemską stanowi o jego przewadze nad teleskopami naziemnymi. Zdjęcia, które wykonuje Kosmiczny Teleskop Hubble’a są mniej podatne na skutki zanieczyszczenia świetlnego i są dużo wyraźniejsze. Oprócz niezaprzeczalnych walorów estetycznych, zdjęcia z teleskopu dostarczają niezwykle cennych informacji na temat funkcjonowania kosmosu.

How scientists colorize photos of space

Obraz
© © NASA
Obraz
© © NASA
Obraz
© © NASA
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
ciekawostkiblogiInspiracje

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)