NASA ujęła wybuch meteoroidu o mocy 10 krotnie większej niż bomba w Hiroszimie
28.03.2019 10:01, aktual.: 26.07.2022 15:53
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Agencja kosmiczna NASA opublikowała zdjęcie meteroidu, który wszedł w ziemską atmosferę. Lecący meteor uwolnił niesamowitą energię, co bez problemu zarejestrowały satelity.
Co to jest meteoroid?
Meteroid to mały odłamek skalny lub metalowy, który krąży po przestrzeni kosmicznej. Jest znacznie mniejszy od asteroidy, a niektóre z nich mają rozmiar poniżej 1 metra szerokości. Te najmniejsze klasyfikowane są jako pył kosmiczny. Zazwyczaj meteroid pochodzi z komety lub asteroidy, żadziej są to szczątki większych obiektów, jak księżyców czy planet.
W grudniu 2018 roku miało miejsce niecodzienne wydarzenie, a mianowicie eksplozja meteoroidu przy wejściu w atmosferę ziemską. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie energia wybuchu, która była równa dziesięciokrotności siły wybuchu bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę.
[b]meteoroid[/b] - kawałki planet i innej materii, krążące w przestrzeni kosmicznej
[b]meteor[/b] - ślad świetlny po meteoroidzie, który wpadł w atmosferę ziemską
[b]meteoryt[/b] - pozostałość meteorytu, która spadła na ziemię
Agencja kosmiczna NASA dopiero teraz opublikowała zdjęcia, zarejestrowane z dwóch satelitów. Widać na nim cień oraz sam moment wybuchu, który miał miejsce na wysokości około 26 kilometrów nad ziemią. Siłą wybuchu została oszacowana na 173 kilotony. Ten podłużny ślad to cień na chmurach po meteorze.
Tutaj możecie zobaczyć pomarańczowy ślad, który zostawił po sobie meteoroid wchodząc w atmosferę.
Kula ognia, która leciała w naszej atmosferze była najsilniejszym tego typu zjawiskiem, zaobserwowanym od 2013 roku. Jak informuje NASA, obiekt nie stanowił zagrożenia dla nikogo na ziemi.