National Geographic zamieściło przerobione zdjęcie. Internauci są wzburzeni

National Geographic zamieściło przerobione zdjęcie. Internauci są wzburzeni

National Geographic zamieściło przerobione zdjęcie. Internauci są wzburzeni
Źródło zdjęć: © © Beth Moon / Zrzut ekranu ze strony [National Geographic](https://www.nationalgeographic.com/science/2019/04/diamondnights_bethmoon/)
Marcin Watemborski
09.05.2019 08:45, aktualizacja: 26.07.2022 15:49

Magazyn National Geographic przez lata swojego istnienia wyrobił sobie niesamowitą markę. Ludzie z całego świata szanowali redakcję za prawdomówność i przekazywanie informacji o świecie. Ostatnio w artykule znalazło się zdjęcie Drogi Mlecznej, która jest zmanipulowane. Czytelnicy się wściekli.

National Geographic opublikowało w jednym ze swoich artykułów zdjęcie autorstwa Beth Moon. Przedstawia ono gwieździstą Drogę Mleczną nad lasem baobabów w Botswanie. Cała scena wygląda niezwykle malarsko i tworzy bardzo spójną kompozycyjnie całość. Nad drzewami rozpościera się przepiękny widok galaktyki.

Użytkownicy zauważyli sklonowane fragmenty zdjęcia.
Użytkownicy zauważyli sklonowane fragmenty zdjęcia.© Zrzut ekranu z [Facebooka](https://www.facebook.com/natgeo/posts/10156394364688951)

Na tym kończy się ta dobra część. Niestety zdjęcie zostało jawnie zmanipulowanie i widać na nim fragmenty, które są sklonowane z innej części fotografii. Czytelnicy od razu zwrócili na to uwagę i postanowili pokazać swoje niezadowolenie na Facebooku. Oczywiście National Geographic ani autorka zdjęcia nie mieli na celu okłamywania odbiorców, ale pokazanie piękna świata.

Obraz
© © Beth Moon / Zrzut ekranu ze strony [National Geographic](https://www.nationalgeographic.com/science/2019/04/diamondnights_bethmoon/)

Estetyka czy oszustwo?

Podejrzewam, że cała sytuacja jest wynikiem chęcią osiągnięcia przez Beth Moon jak najmniej zaszumionego zdjęcia. Mogła wykorzystać do tego technikę ”star stackingu”. Polega ona na wykonaniu wielu ekspozycji nocnego nieba wykorzystując dokładnie tę samą kompozycję.

Po uśrednieniu, wyrównaniu i złączeniu wszystkich zdjęć można uzyskać końcowy efekt niemalże pozbawiony szumu, a przynajmniej jest on mocno zredukowany. Dzieje się tak, ponieważ szum jest różny dla każdego zdjęcia. Różnica dotyczy nawet dwóch sąsiadujących ze sobą pikseli.

Fotografowie wykorzystuję tę technikę po to, by najmniejsze gwiazdy były jak najlepiej widzialne. Gdyby użyli do tego narzędzia odszumiania, te ciała niebieskie mogłyby zostać potraktowane przez algorytm, jak szum i zostać usunięte z kadru, a przecież nie o to chodzi. Jak widać – chęć osiągnięcia jak najlepszego efektu może czasem przynieść negatywny skutek.

Szczerze mówiąc nie uważam, by czytelnicy powinni aż tak denerwować się w przypadku tego jednego zdjęcia. Nie uznałbym tego obrazu za zdjęcie dokumentalne, a chęć pokazania nastroju panującego na terenie Botswany, przykrytej rozgwieżdżonym niebem. Oczywiście oprócz tego jednego kadru, w oryginalnym artykule znalazło się więcej wspaniałych zdjęć. Myślę, że nie ma co tego roztrząsać. Przecież nie mówimy o retuszowaniu dokumentalnych zdjęć Steve’a McCurry’ego.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)