Naucz się podstaw fotografii w 10 minut. To wystarczy, by zacząć przygodę
Jeśli ktoś chce zacząć przygodę z fotografią dzisiaj, ma znacznie ułatwione zadanie. W internecie jest mnóstwo poradników i pigułek wiedzy kompletnie za darmo. Za chwilę zaserwujemy wam esencję tego, co trzeba wiedzieć, by zacząć robić zdjęcia. Zapnijcie pasy, odpalamy ten wóz.
Chcecie się nauczyć robić zdjęcia? Teraz jest to naprawdę banalne. Nie potrzebujecie zasobnego portfela, a jedynie chwili ciekawości. To, co kiedyś profesjonaliści traktowali jak wiedzę tajemną, dziś jest dostępne kompletnie za darmo. Jeśli chcecie otrzymać całą podstawową wiedzę w pigułce, rzućcie okiem na poniższy poradnik, gdzie wyjaśniamy, czym jest czas naświetlania, przysłona i czułość ISO.
Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej, polecamy obejrzeć poradnik znajdujący się w niższej części tego artykułu. Spotkamy się tam z Patem Kayem, który postanowił zrobić super skondensowany kurs fotografii i w ciągu 10 minut przekaże wam podstawy podstaw, które będą później punktem wyjścia do dalszego rozwoju. Jeśli macie problem z językiem angielskim, kliknijcie koło zębate i wybierzcie automatyczne tłumaczenie, a później przestawcie język na polski – będzie znacznie łatwiej zrozumieć, co jest pięć.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić dysk SSD Solidigm P44 Pro?
Oczywiście na wstępie Pat wytłumaczy, czym jest trójkąt ekspozycji, czyli zależność między czasem naświetlania, przysłoną, a czułością ISO. To jednak początek drogi. W dalszej części dowiecie się, jak każdy z tych parametrów wpływa na głębię ostrości oraz rozmycie ruchu. Tu krótko mówiąc – im dłuższy czas naświetlania jest, tym ruch będzie bardziej rozmyty; im przysłona ma niższą wartość, tym płytsza będzie głębia ostrości; zaś im czułość jest wyższa, tym wyraźniejszy będzie szum na zdjęciach.
Każdy z powyżej wspomnianych aspektów można wykorzystać w twórczy sposób, budując atmosferę tajemniczego portretu lub doskonale ostrego zdjęcia krajobrazowego. Pat porusza też kwestię powszechnych błędów, jak zbyt wysoka czułość ISO, która skutkuje degradacją jakości końcowego zdjęcia lub zbyt długi czas naświetlania. Nawet jeśli jesteście doświadczonymi fotografami, polecamy wam przypomnieć sobie podstawy – tego nigdy za wiele.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii