Naukowcy "odczytali myśli" myszy. Odtworzyli obrazy z jej mózgu
To, co zaraz przeczytacie, jest po prostu niesamowite. Podkreśla ogromny rozwój nauki, a zwłaszcza sztucznej inteligencji. Eksperci odtworzyli obrazy z mózgu myszy, której puszczali film. Efekt przeszedł ich najśmielsze oczekiwania i jest niezwykle dokładny. Czy niebawem będzie możliwe czytanie w myślach?
04.05.2023 11:31
Narzędzie do odtwarzania obrazu na podstawie fal mózgowych przetworzonych przez sztuczną inteligencję opracował zespół badawczy z Ecole Polytechnique Federale de Lausanne. Imponująca nie tylko jest dokładność algorytmu, ale również to, że wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym. Poniżej możecie zobaczyć na filmie mysz poddaną eksperymentowi.
Algorytm CEBRA został wytrenowany na podstawie analizy fal mózgowych, które płynęły podczas oglądania konkretnych obrazów. Na ich podstawie był w stanie przewidzieć i odtworzyć obejrzany przez gryzonia klip. Potocznie mówiąc – tak, program komputerowy wyczytał w myślach zwierzęcia to, co zobaczyło.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Klatka z filmu oraz odtworzony przez CEBRA obraz są niemal identyczne. Elektrody w mózgu myszy mierzące intensywność i charakter fal mózgowych sprawdziły się doskonale. Aż nie chce się wierzyć, że nauka doszła właśnie do poziomu tego, co wcześniej znaliśmy jedynie z filmów science-fiction. To już nie są wymysły ani wizje, a rzeczywistość.
Co ciekawe, to nie jest pierwszy raz, gdy naukowcy odtworzyli obrazy na podstawie fal mózgowych. W kwietniu 2023 roku japońscy badacze wykorzystali generatywną sieć neuronową Stable Diffusion do zwizualizowania myśli w wysokiej rozdzielczości. Dodajmy do tego naukowców z holenderskiego Uniwersytetu Radboud, którzy opracowali technologię tłumaczenia myśli na obrazy. Przyszłość nadeszła.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii