Naukowcy "odczytali myśli" myszy. Odtworzyli obrazy z jej mózgu

To, co zaraz przeczytacie, jest po prostu niesamowite. Podkreśla ogromny rozwój nauki, a zwłaszcza sztucznej inteligencji. Eksperci odtworzyli obrazy z mózgu myszy, której puszczali film. Efekt przeszedł ich najśmielsze oczekiwania i jest niezwykle dokładny. Czy niebawem będzie możliwe czytanie w myślach?

Naukowcy stworzyli algorytm SI, który tłumaczy fale mózgowe na obraz i go wyświetla.
Naukowcy stworzyli algorytm SI, który tłumaczy fale mózgowe na obraz i go wyświetla.
Źródło zdjęć: © Pexels
Marcin Watemborski

Narzędzie do odtwarzania obrazu na podstawie fal mózgowych przetworzonych przez sztuczną inteligencję opracował zespół badawczyEcole Polytechnique Federale de Lausanne. Imponująca nie tylko jest dokładność algorytmu, ale również to, że wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym. Poniżej możecie zobaczyć na filmie mysz poddaną eksperymentowi.

Algorytm CEBRA został wytrenowany na podstawie analizy fal mózgowych, które płynęły podczas oglądania konkretnych obrazów. Na ich podstawie był w stanie przewidzieć i odtworzyć obejrzany przez gryzonia klip. Potocznie mówiąc – tak, program komputerowy wyczytał w myślach zwierzęcia to, co zobaczyło.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić kamerę internetową Jabra PanaCast 20?

Klatka z filmu oraz odtworzony przez CEBRA obraz są niemal identyczne. Elektrody w mózgu myszy mierzące intensywność i charakter fal mózgowych sprawdziły się doskonale. Aż nie chce się wierzyć, że nauka doszła właśnie do poziomu tego, co wcześniej znaliśmy jedynie z filmów science-fiction. To już nie są wymysły ani wizje, a rzeczywistość.

Co ciekawe, to nie jest pierwszy raz, gdy naukowcy odtworzyli obrazy na podstawie fal mózgowych. W kwietniu 2023 roku japońscy badacze wykorzystali generatywną sieć neuronową Stable Diffusion do zwizualizowania myśli w wysokiej rozdzielczości. Dodajmy do tego naukowców z holenderskiego Uniwersytetu Radboud, którzy opracowali technologię tłumaczenia myśli na obrazy. Przyszłość nadeszła.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (28)