Nie chce się wierzyć, że ktoś opuścił te domy. W Skandynawii jest ich pełno

Nie chce się wierzyć, że ktoś opuścił te domy. W Skandynawii jest ich pełno

Nie chce się wierzyć, że ktoś opuścił te domy. W Skandynawii jest ich pełno
Źródło zdjęć: © © Britt Marie Bye / [Instagram](https://www.instagram.com/bybrittm/)
Marcin Watemborski
13.09.2021 10:28, aktualizacja: 13.09.2021 12:28

Britt Marie Bye przeprowadziła się na północ Europy, by móc zagłębić się w piękno urbexu. Jej odkrycia koncentrują się wokół opuszczonych domów. Niektóre posiadłości są tak piękne i na dodatek otoczone niesamowitymi okolicznościami przyrody, że aż trudno uwierzyć, że nikt tam już nie mieszka.

Urban exploration to specyficzne hobby, polegające na odkrywaniu i zwiedzaniu opuszczonych przez człowieka miejsc. Przeważnie są to dawne budynki mieszkalne, fabryki, zamki czy kościoły. Można powiedzieć, że to współczesna forma ekstremalnej turystyki – często miejsca są otoczone płotami, grożą zawaleniem lub są chronione.

Fotografka Britt Marie Bye od kilku dobrych lat koncentruje swoją twórczość wokół opuszczonych domów w Skandynawii – przeważnie na północy Norwegii oraz Szwecji. Artystka wyznaje, że jest absolutnie zakochana w surowym klimacie koła podbiegunowego, dzięki czemu opuszczone domy dookoła zyskują na wyrazistości.

Domy, które fotografuje Britt są przeważnie położone na absolutnym odludziu – w promieniu kilku kilometrów od jej odkrycia nie ma żywej duszy, ani żadnej osady ludzkiej. Co ciekawe, te budynki są przeważnie w całkiem niezłym stanie i po włożeniu w nie trochę pracy, można by było je ponownie zamieszkać.

Większość domów została opuszczona z dwóch powodów – właściciele zmarli lub przenieśli się do miast, by tam rozwijać swoja karierę. Mieszkanie na odludziu wcale nie jest łatwe – trzeba dbać o wszystko samemu, a zwykłe zakupy stają się ogromnym wyzwaniem, zwłaszcza podczas wzmożonych opadów śniegu które potrafią wystąpić w czerwcu i nie ustępują nawet do września.

Więcej na temat opuszczonych domów w Skandynawii dowiecie się z Instagrama fotografki.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)