Nie żyje Charles Geschke, jeden z założycieli Adobe i twórca formatu PDF

Nie żyje Charles Geschke, jeden z założycieli Adobe i twórca formatu PDF

Nie żyje Charles Geschke, jeden z założycieli Adobe i twórca formatu PDF
Marcin Watemborski
19.04.2021 08:30, aktualizacja: 26.07.2022 14:29

Z produktów firmy Adobe korzysta niemal każdy współczesny fotograf na świecie. Mimo tego, że to nie Geshke był twórcą Photoshopa, to jego firma się zajęła tym oprogramowaniem. Sam "Chuck" ma na swoim koncie znacznie więcej dokonań.

W sobotę, 17 kwietnia 2021 roku, w swoim domu zmarł założyciel firmy Adobe – Charles "Chuck" Geschke mając 81 lat. Poinformował o tym obecny prezes Adobe – Shantanu Narayen w wiadomości do agencji Associated Press.

Charles Geschke urodził się w 1939 roku w amerykańskim Cleveland. W 1982 roku wraz z Johnem Warnockiem założyli firmę Adobe Systems. Wcześniej obaj panowie pracowali w Xerox PARC. Chuch w 1978 (lub 1980) założył Imaging Sciences Laboratory (Laboratorium nauk o obrazowaniu), które przez spór z zarządem firmy zostało odłączone. W ten sposób powstało Adobe, które chwilę później przedstawiło i wprowadziło na rynek technologię PostScript.

Chuck wprowadzał wiele interesujących pomysłów i rozwiązań do popularnych programów, jak Acrobat, Illustrator, Premiere Pro oraz Photoshop. Opracowanie przez niego formatu PDF (Portable Document Format) buło przełomowe dla całej informatyki oraz pracy biurowej.

Ciekawostki:

  • Charles Geschke został porwany dla okupu w 1982 roku z parkingu Adobe. Porywacze przetrzymywali go 3 dni.
  • W roku 2000 sam zrezygnował z funkcji prezesa Adobe. Postanowił pójść na emeryturę.
  • W 2009 roku wraz z Warnockiem otrzymali Narodowy Medal Technologiczny od Baracka Obamy.
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)