Niedźwiedzie nie lubią być nagrywane. Kamera nagrała, jak ją niszczą

Niedźwiedzie nie lubią być nagrywane. Kamera nagrała, jak ją niszczą

Rodzinka niedźwiedzi niszczy kamery terenowe, służace do monitorowania wilków.
Rodzinka niedźwiedzi niszczy kamery terenowe, służace do monitorowania wilków.
Źródło zdjęć: © YouTube
Marcin Watemborski
13.09.2023 12:08

Jak widać na załączonym poniżej filmie, niedźwiedzie cenią sobie swoją prywatność, a przynajmniej ta konkretna rodzinka. Matka oraz trzy młode niszczą kamery terenowe w jednym z lasów stanu Minnesota. Raz nazwalibyśmy przypadkiem, ale w przypadku trzech to już działanie z premedytacją.

Eksperci od podglądania wilków z Voyageurs Wolf Project donoszą o ciekawym zajściu, do którego doszło na północy stanu Minnesota (USA). Mianowicie rodzina czterech niedźwiedzi uwzięła się na kamery terenowe, które służą m.in. do monitorowania migracji wilków i obserwacji ich życia.

Naukowcy mówią, że rodzina miśków, składająca się z jednej dorosłej samicy oraz trzech młodych, chodzi po okolicy i przewraca pobliskie kamery. Na nagraniu zobaczymy sytuację z trzech różnych miejsc i ten sam scenariusz – niedźwiedź podchodzi do urządzenia i je strąca. To nie jedyne wybryki tych zwierząt – łącznie w ciągu minionego roku doszło do pięciu takich sytuacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Według tego, co mówią biolodzy z organizacji badającej wilki, matka nauczyła młode niszczyć kamery. Spodziewają się, że w przyszłości, gdy miśki dorosną, będą ciągle strącały kolejne urządzenia. Niefortunnie się składa, bo naprawa jednej kamery terenowej może być dość kosztowna, a w przypadku poważnych uszkodzeń, trzeba będzie ją wymienić na nową.

Właściwie nie wiadomo, skąd wzięło się zachowanie niedźwiedzi. Na pewno nie zdają sobie sprawy z tego, czym są te urządzenia ani do czego służą, Być może po prostu młode w ten sposób się bawią lub przyciąga je ciekawość błyszczących obiektywów. W każdym razie efekt ich działań nie jest zachwycający dla naukowców.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)