Pułapki fotograficzne obserwują wilki. Okazuje się, że niektóre mają interesujące hobby

Pułapki fotograficzne obserwują wilki. Okazuje się, że niektóre mają interesujące hobby

Wilk łowiący ryby.
Wilk łowiący ryby.
Źródło zdjęć: © YouTube
Marcin Watemborski
14.06.2023 11:34

Wilki fascynują ludzi od bardzo dawna. Dziś są to jedne z lepiej poznanych dzikich zwierząt, lecz jednak nie wszystkich ich zachowania są znane lub dobrze zbadane. Wiedzieliście o tym, że niektóre wilki uwielbiają łowić ryby? Czas przyjrzeć się temu z bliska.

Grupa biologów ze stanu Minnesota (USA) założyła organizację Voyageurs Wolf Project, która zajmuje się obserwowaniem wilków w dziczy i ich lepszym poznaniem. Już w 2017 roku zwrócili uwagę na to, że te psowate uwielbiają łowić ryby, a przynajmniej niektóre. Od tamtego czasu przyglądają się im jeszcze bliżej.

Naukowcy studiowali dokładnie zachowania wilków przez 5 lat i zauważyli, że te psowate co roku wracają do ulubionych rzek i innych zbiorników wodnych, by łowić ryby. Jeden z obserwowanych osobników miał obroże z nadajnikiem GPS, dzięki czemu można było dokładnie śledzić jego zachowanie. Na podstawie markerów lokalizacyjnych eksperci ustawili pułapki fotograficzne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miłośnicy wilków z Voyageurs Wolf Project opisują, że sposób łapania ryb przez zwierzęta jest bardzo prosty. Wilki po prostu wkładają pyski do wody i chwytają ryby szczękami. Jest to zbliżone do tego, jak działają watahy polujące na łososie na dalszej północy Ameryki. To wszystko pokazuje, że wilki mają urozmaiconą dietę i nie zadowalają się jedynie jeleniami czy innymi podobnymi zwierzętami. Ryby są ważnym elementem ich pożywienia.

Zgodnie z tym, co mówią biolodzy, niektóre wilki zrezygnowały nawet z polowania na większe zwierzęta w okolicy wody, jak boby, na rzecz ryb, których złapanie jest prostsze. Co więcej, bardzo młode lub stare osobniki wybierają taki sposób pożywiania się, ponieważ ryby nie są w stanie wyrządzić im krzywdy w porównaniu do potężnego łosia. Interesujące jest również to, że wilki chętnie sięgają po owoce leśne, gdy jest na nie sezon.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)