Niesamowite zdjęcie "galaktyki-widmo" w obiektywie Teleskopu Webba

Niesamowite zdjęcie "galaktyki-widmo" w obiektywie Teleskopu Webba

Galaktyka M74 sfotografowana przez JWST.
Galaktyka M74 sfotografowana przez JWST.
Źródło zdjęć: © ESA, NASA
Marcin Watemborski
31.08.2022 09:58, aktualizacja: 05.09.2022 10:27

M74 to przepiękna galaktyka. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba pokazał ją na najnowszych zdjęciach. Ramiona jej spirali tworzą hipnotyzujący kształt, który wygląda jak kosmiczne przejście do innego wymiaru. Coś wspaniałego.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (James Webb Space Telescope, JWST) zarejestrował niedawno "galaktykę-widmo". Na zdjęciu zobaczymy jej serce, które otaczają przepiękne wirujące ramiona. Wszystko to udało się dzięki intrumentowi MIRI do rejestrowania spektrum średniej podczerwieni.

Tworem niebieskim na zdjęciu jest galaktyka spiralna Messier 74, czyli w skrócie M74, oddalona od nas o ok. 32 miliony lat świetlnych. Jest znana również jako NGC 628 oraz PGC 5974 i znajduje się w gwiazdozbiorze Ryb. "Galaktyka-widmo" jest najjaśniejszym członkiem całej grupy M74, składającej się z 5-7 galaktyk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Patrząc na M74, od razu można zauważyć dwa spiralne ramiona. Co ciekawe – przez niską jasność, jest jednym z najtrudniejszych do obserwacji obiektów dla pasjonatów astronomii. Profesjonaliści jednak patrzą na nią kompletnie inaczej. Obserwowali ją prze Kosmiczny Teleskop Hubble’a, a teraz przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.

Porównanie zdjęć M74. Od lewej: zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, połączone zdjęcie z HST oraz JWST, zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.
Porównanie zdjęć M74. Od lewej: zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, połączone zdjęcie z HST oraz JWST, zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.© ESA, NASA

"Galaktyka-widmo" została zaobserwowana już w 1780 roku prze Pierre’a Mechaina, który przekazał informacje o odkryciu Charlesowi Messierowi, a ten wpisał ją do swojego katalogi – stąd nazwa Messier 74. Znacznie później astronomowie odkryli w jej obszarze aż trzy supernowe, gdzie jedna z nich jest "hipernową" (SN 2002ap), czyli wysokoenergetyczną supernową, która powstaje po zapadnięciu wyjątkowo masywnej gwiazdy.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)