Nikon COOLPIX S3000 - krótki test

Nikon COOLPIX S3000 to najmniejszy reprezentant kompaktów serii S. Charakteryzuje się 12 megapikselową matrycą, obiektywem z 4x zoomem optycznym oraz elegancką, błyszczącą obudową w aż 7 kolorach do wyboru. Jest bardzo lekki, mały i smukły, idealnie zmieści się w kieszeni lub do małej torebki. Zapraszam na krótki test możliwości COOLPIX, który towarzyszył mi przez parę dni.

Nikon COOLPIX S3000 - krótki test 1
Ola Błażowska

Wstęp

Nikon COOLPIX S3000 to prosty kompakt przeznaczony dla użytkowników początkujących lub traktujących fotografię hobbystycznie. Dla takiego użytkownika, poza standardowymi parametrami technicznymi, bardzo ważny jest niewielki rozmiar i atrakcyjny wygląd aparatu. Trzeba przyznać, że mały Nikon posiada obydwie te cechy. Poza tym charakteryzuje się automatyką obsługi, możliwością kręcenia filmów oraz mnóstwem programów tematycznych. Spójrzmy, jak wyglądają dokładne parametry COOLPIXA:

  • Matryca CCD, 12 megapikseli
  • Obiektyw 4.9-19.6 mm (odpowiednik 27-108 mm) f/3.2-5.6
  • Detekcja twarzy
  • Stabilizacja cyfrowa obrazu
  • Wyświetlacz 2,7\
  • 230 tys. pkt
  • Zakres czułości 80-3200 ISO
  • Wbudowana lampa błyskowa
  • Zapis filmu w rozdzielczości 640x480 oraz 320x240 z prędkością 30 kl/s
  • Pamięć wewnętrzna 47 mb
  • Wymiary: 94,5 mm x 55,9 mm x 19 mm, waga 116 g (z akumulatorem i kartą pamięci)

Budowa i ergonomia

Jak już wspomniałam na początku, producent udostępnił model S3000 w 7 kolorach do wyboru: pomarańczowym, błękitnym, czarnym, czerwonym, jasno zielonym, fioletowym i srebrnym. Solidna, metalowa obudowa, przyciąga wzrok szczególnie swoją przednią, kolorową częścią. Nasz testowy egzemplarz był w kolorze intensywnego oranżu. Elegancka, matowa powłoka przyjemnie kontrastuje z błyszczącymi elementami: pierścieniem wokół obiektywu, lampą i srebrną nazwą producenta.

Nikon COOLPIX S3000 - krótki test 2

Tylna ścianka kompaktu również utrzymana jest w minimalistycznej stylistyce. Większą część powierzchni zajmuje 2,7-calowy ekran LCD, po jego prawej stronie znajdują się cztery osobne przyciski i pięć mniejszych, zgrupowanych w okrąg. Jeśli spojrzymy na COOLPIXA z góry, na próżno będziemy szukać zazwyczaj znajdującego się tam pokrętła trybów. Jedyny przycisk, jaki zobaczymy, to spust migawki połączony z zoomem oraz niewielki włącznik On/Off. I tyle - jak już mówiłam S3000 to naprawdę nieskomplikowany aparat. W dodatku jest naprawdę niewielki. Bez trudu mieści się w dłoni, jest mniejszy od przeciętnego telefonu komórkowego.

Nikon COOLPIX S3000 - krótki test 3

Na spodzie aparatu znajdziemy gniazdo baterii i karty, gwint do przymocowania stopki statywu i malutki wejście USB. Nie byłoby w nim nic dziwnego, gdyby nie fakt, że to właśnie przez nie podłączymy kabel do ładowarki, którą należy włożyć do gniazdka. Możemy również przez kabel USB ładować aparat z komputera lub laptopa. To dość wygodne rozwiązanie.

Nikon COOLPIX S3000 - krótki test 4

Obsługa

Ponieważ kompakt nie ma dedykowanego pokrętła trybów, a mimo swojej prostoty jednak parę z nich posiada, będziemy musieli uruchomiać je z poziomu menu. Służy do tego osobny przycisk oznaczony kamerką i słowem "Scene". Programy COOLPIXA zostały podzielone następująco:

  • **Tryb Automatyczny **- niech nie zmyli Was ta nazwa. To właśnie w tym trybie mamy najwięcej swobody i dostępu do ustawień. Możemy zmienić takie parametry zdjęcia, jak balans bieli, ISO, wybór pól AF, wybór zdjęć seryjnych. Warto wspomnieć, że kompakt ten posiada zakres czułości ISO od 80 do 3200. Jak się sprawują, zobaczycie na fotografiach w dalszej części testu. Należy jednak zaznaczyć, że pomimo stosunkowej dostępu do wielu opcji, w tym trybie nie ustawimy samodzielnie parametrów naświetlenia.
  • Ustawienia tematyczne -  znajdziemy tu program odpowiedni do portretu, krajobrazu, sportu, ale także żywności, muzeum, przyjęć lub wnętrz. Jeśli natomiast zupełnie nie wiemy, jaki tryb będzie najlepszy, zdajmy się na Automatyczne Wybieranie Programu.
  • **Portret Inteligentny - **ostatnio istnieje pewien trend na określanie trybów \inteligentnymi. W tym przypadku jednak może być to całkiem uzasadnione. Możemy wybrać bowiem \miękki odcień skóry\ (zwiększony, umiarkowany, normalny), wyzwolenie migawki uśmiechem, bądź wykrycie mrugnięcia.
  • **Sledzenie obiektów w ruchu **- na ekranie aparatu ukazuje się żółty kwadrat AF, który natychmiast podąża za poruszającym się obiektem.
  • **Filmowanie - **tu do wyboru znajdziemy rozmiar \Film TV\ 640 p. lub mały rozmiar 320. HD brak. Za to możemy uruchomić \elektroniczną VR\
  • która zredukuje drgania aparatu.

Z ciekawszych opcji do wyboru warto wspomnieć jeszcze o trybach seryjnych. Poza tradycyjnym, mamy jeszcze do wyboru BSS (Best Shot Selector - aparat będzie rejestrował zdjęcia tak długo, jak długo będziemy trzymać naciśnięty spust migawki, finalnie zapisze na karcie najlepsze), bądź zrobi od razu serię 16 zdjęć.

Jakość zdjęć i szumy

Porównanie jakości zdjęć na różnych wartościach ISO wypadły dla COOLPIXA pozytywnie. Pamiętajmy jednak, że jest to amatorski kompakt i nie możemy oczekiwać, że w trudnych warunkach oświetleniowych wykona nam perfekcyjne zdjęcia. Przy ISO 800 zdjęcia wyszły jednak całkiem dobrze. Do zdjęć pokazywanych głównie w internecie i zmniejszanych do niewielkich rozmiarów, jakość wydaje się zadowalająca, natomiast z odbitkami w większych formatach byłoby już zapewne trochę gorzej.

Nikon COOLPIX S3000 - krótki test 5
ISO 80
Nikon COOLPIX S3000 - krótki test 6
ISO 100
Nikon COOLPIX S3000 - krótki test 7
ISO 200
Nikon COOLPIX S3000 - krótki test 8
ISO 400
Nikon COOLPIX S3000 - krótki test 9
ISO 800
Nikon COOLPIX S3000 - krótki test 10
ISO 1600
Nikon COOLPIX S3000 - krótki test 11
ISO 3200

Fotografowanie COOLPIXEM jest proste, aparat dość szybko uruchamia się po starcie. Niestety, później już nie jest tak dobrze. Pierwsza, wyraźna wada, jaka dała mi się we znaki podczas używania S3000 to opóźnienie w jego pracy. Musi minąć chwila, zanim po zrobieniu zdjęcia będziemy mogli je odtworzyć. W tym czasie na ekranie ukaże się napis "Proszę poczekać, aż aparat zakończy rejestrację". Na dłuższą metę może być to irytujące.

Przeglądanie zdjęć na COOLPIXIE ujawniło jego kolejną wadę. Otóż wyświetlacz małego Nikona jest mało wyraźny, ciężko na nim stwierdzić czy zdjęcie rzeczywiście jest ostre. Widocznie coś musi być na rzeczy, gdyż podobny zarzut pojawił się w naszym teście Nikona L 110.

Testowe zdjęcia ujawniają jednak, że słoneczna pogoda umożliwiająca wykorzystanie niskich wartości ISO to idealne warunki do fotografowania Nikonem.

Nikon COOLPIX S3000 - krótki test 12
Coolpix S3000, iso 80, 1/250, f/5.9
Nikon COOLPIX S3000 - krótki test 13
Cooplix S3000, iso 80, 1/320, f/3.2, ogniskowa 4,9 mm (odp. 27 mm)
Nikon COOLPIX S3000 - krótki test 14
Cooplix S3000, iso 80, 1/60, f/5.9, ogniskowa 19,4 mm (odp. 108 mm)
Nikon COOLPIX S3000 - krótki test 15
Coolpix S3000, iso 125, 1/30s, f/3.2
Nikon COOLPIX S3000 - krótki test 16
Coolpix 3000, iso 200, 1/250, f/8.0
Nikon COOLPIX S3000 - krótki test 17
Coolpix S3000, iso 200, 1/320, f/3.2
Nikon COOLPIX S3000 - krótki test 18
Coolpix S3000, iso 800, 1/25s, f/3.2
Nikon COOLPIX S3000 - krótki test 19
Coolpix S3000, iso 400, 1/50s, f/3.2

Wszystkie zdjęcia wykonane Nikonem S3000 w pełnej rozdzielczości znajdziecie na profilu Fotoblogii na Flickrze.

Wnioski

Nikon S3000 jest z zamysłu tanim i prostym aparatem kompaktowym przeznaczonym dla amatorów. Przede wszystkim świetnie wygląda i ma dosłownie kompaktowe rozmiary. To duży plus. Czy jego możliwości techniczne idą w parze z tym co przedstawia sobą na pierwszy rzut oka? Jak na kompakt za niecałe 500 zł znajdziemy tu sporo funkcji dla osób zainteresowanych aparatami, które "myślą" za nich. Pełna automatyka pozwala uwolnić się od ciągłego manewrowania ustawieniami, jeśli jednak wolisz manualnie decydować o wartościach czasu i przesłony, poszukaj innego aparatu.

Plusy:

małe rozmiary i niewielka waga

atrakcyjny design

niska cena

szereg trybów automatycznych

Minusy:

opóźnienie w pracy

słabej jakości wyświetlacz LCD

Źródło artykułu: WP Fotoblogia

Wybrane dla Ciebie

Gang fok przegania rekina. U wybrzeży Afryki foki dały popis współpracy
Gang fok przegania rekina. U wybrzeży Afryki foki dały popis współpracy
Nie uwierzysz na co patrzysz. Polacy w ścisłej czołówce takich zdjęć
Nie uwierzysz na co patrzysz. Polacy w ścisłej czołówce takich zdjęć
Niesamowity kadr przedstawiający pradawny gatunek skorupiaka wygrał prestiżowy konkurs
Niesamowity kadr przedstawiający pradawny gatunek skorupiaka wygrał prestiżowy konkurs
Ekstremalnie rzadki aparat został sprzedany za 3,5 mln euro. Wyprodukowano go 100 lat temu
Ekstremalnie rzadki aparat został sprzedany za 3,5 mln euro. Wyprodukowano go 100 lat temu
Kary za zdjęcia dzieci. Konsekwencje dla rodziców we Francji
Kary za zdjęcia dzieci. Konsekwencje dla rodziców we Francji
Rekin gonił cień drona. Zachowywał się, jak kot goniący zajączka
Rekin gonił cień drona. Zachowywał się, jak kot goniący zajączka
Brutalny atak jelenia na zdjęciu. Fotograf przestrzega turystów
Brutalny atak jelenia na zdjęciu. Fotograf przestrzega turystów
Widziałeś film z Hanksem? Aktor ostrzega przed oszustwem
Widziałeś film z Hanksem? Aktor ostrzega przed oszustwem
Perseidy, Droga Mleczna i świecące glony naraz. Oto zdjęcie jedno na milion
Perseidy, Droga Mleczna i świecące glony naraz. Oto zdjęcie jedno na milion
Meta wykorzystała publiczne zdjęcia z Facebooka i Instagrama do trenowania AI
Meta wykorzystała publiczne zdjęcia z Facebooka i Instagrama do trenowania AI
Prawdziwy skarb fotograficzny. Te zabytkowe aparaty nie zrobiły ani jednego zdjęcia
Prawdziwy skarb fotograficzny. Te zabytkowe aparaty nie zrobiły ani jednego zdjęcia
Tragedia podczas wycieczki. Kobieta spadła z urwiska robiąc selfie
Tragedia podczas wycieczki. Kobieta spadła z urwiska robiąc selfie