Nikon ostrzega przed nietypowymi stratami finansowymi przez COVID-19

Nikon ostrzega przed nietypowymi stratami finansowymi przez COVID-19

Nikon ostrzega przed nietypowymi stratami finansowymi przez COVID-19
Marcin Watemborski
13.05.2020 08:02, aktualizacja: 13.05.2020 10:02

Dwa opublikowane oświadczenia firmy Nikon nie napawają optymizmem. Pierwsze z nich jest kierowane do akcjonariuszy i inwestorów, drugie to raport finansowy firmy od początku roku do końca marca 2020 roku. Jednak nie do końca chodzi o ogrom strat, a o ich powód.

W pierwszej chwili, gdy rzuciły mi się w oczy raport finansowy oraz ostrzeżenie dla inwestorów firmy Nikon z zaznaczonym słowem ”extraordinary”, oznaczającym w języku angielskim tyle co ”niezwykły”, pomyślałem o ogromnych stratach. Jak się okazuje – powinniśmy je rozumieć tutaj inaczej – bardziej jako ”nietypowy” i odnosi się ono do sytuacji, w której wszyscy jesteśmy. Tak, chodzi o pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 i straty, które powoduje ona na rynku.

Uszczerbku w budżecie nie da się uniknąć, jeśli myślimy o nieplanowanych sytuacjach, jak pandemia. Nikt nie przewidział tego, jaki dokładnie będzie jej zasięg i ile firm będzie musiało ograniczyć pracę. Co za tym idzie – nikt nie wiedział, jak duże będą opóźnienia w dostawie sprzętu takich jak flagowa lustrzanka Nikon D6 czy obiektyw Nikkor AF-S 120-300 mm f/2.8E FL ED SR VR.

Zeznanie finansowe Nikona dotyka tematu budżetowania na kolejny rok. Pojawia się tam informacja dotycząca nietypowych strat, spowodowanych pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Firma spodziewa się ponad 100 milionów dolarów strat całkowitych, w tym prawie 70 milionów dolarów uszczerbku na budżecie Imaging Business Division, czyli gałęzi odpowiedzialnej za fotografię. Przewidywane przychody firmy został obniżony o 4,7 proc., natomiast zysk operacyjny o 70 proc. względem prognoz z początku lutego 2020 roku. W ciągu 2 najbliższych tygodni mają pojawić się nowe prognozowania. Niektórzy przewidują, ze zobaczymy tam spadki w okresie rok do roku (względem roku 2019) o odpowiednio 16,6 proc. oraz 92,7 proc.

Spadki sprzedaży są nieuniknione w zaistniałej sytuacji i można powiedzieć, że to normalne. Oczywiście pandemia nie jest normalną sytuacją, ale sukces każdej firmy zależy od tego, jak dobrze uda się jej przystosować do nowej rzeczywistości. Realnie patrząc panujący na świecie stan może wpłynąć znacznie na wzrost cen sprzętu czy wydłużyć okres oczekiwania na niektóre rozwiązania jak nowe aparaty, czy obiektywy.

COVID-19 - Środki bezpieczeństwa

W obliczu zagrożenia, jakie niesie [b]koronawirus COVID-19[/b], warto uświadomić sobie, czym są odpowiednie środki bezpieczeństwa, a czym objawy nieuzasadnionej paniki. Środkami bezpieczeństwa są: [b]częste mycie rąk, unikanie zgromadzeń, higiena kaszlu i kichania, czyli zasłanianie ust chusteczką lub łokciem, tak aby kropelki śliny nie zostały na dłoni[/b]. Objawem paniki jest natomiast wykupowanie zapasów maseczek, co powoduje, że są one trudno dostępne dla personelu medycznego, który faktycznie ich potrzebuje.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)