Nikon zapłaci 475 tysięcy euro za przegrany proces, który sam wytoczył

Nikon zapłaci 475 tysięcy euro za przegrany proces, który sam wytoczył

Nikon zapłaci 475 tysięcy euro za przegrany proces, który sam wytoczył
Monika Homan
14.06.2018 07:34, aktualizacja: 26.07.2022 17:59

W zeszłym roku pisaliśmy o tym, że Nikon pozwał Zeissa i ASML o naruszenie praw patentowych. Sąd oddalił oskarżenia japońskiej firmy i nakazał jej pokrycie kosztów sądowych, które wynoszą prawie pół miliona euro.

W kwietniu ubiegłego roku Nikon wytoczył sprawę holenderskiej firmie ASML Holding za rzekome wykorzystywanie ich opatentowanej technologii przy produkcji półprzewodników. W sprawę zamieszany był również Zeiss, który dostarcza optykę do systemów litograficznych ASML.

Pozwane firmy przedstawiły podczas procesu zarejestrowane przez siebie wcześniej patenty, na których opierała się ich technologia. W związku z tym, że ASML zarejestrował patent przed Nikonem, sąd uznał, że należy cofnąć prawa do technologii japońskiej firmie. Jak łatwo się domyślić, w zaistniałej sytuacji pozew został oddalony. Dodatkowo koszty sądowe, jakie musi pokryć Nikon, wyniosły 475 tysięcy euro.

Nikon zapowiada, że będzie odwoływał się od tej decyzji i kontynuował uczciwą konkurencję poprzez egzekwowanie praw do własności intelektualnej we wszystkich postępowaniach sądowych, które złożył przeciwko ASML i Zeissowi. Firma wytoczyła procesy także w sądach w Niemczech i Japonii. To, czy Nikon wyjdzie z tej sytuacji obronną ręką, okaże się w przyszłości. Narazie można mówić o porażce.

Nikon liczył chyba na podreperowanie swojego budżetu, a w efekcie musi pokryć spore koszty. W dodatku jego rywal postanowił odwdzięczyć się pięknym za nadobne i tym razem to on wytoczył sprawę o naruszenie patentu nabytego przez ASML. Miejmy nadzieję, że wojna gigantów zakończy się szybko i bez ofiar.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)