Nikon SnapBridge - bezproblemowe przesyłanie zdjęć przez Bluetooth
Przy okazji premiery aparatu Nikon D500, japoński producent zapowiedział wprowadzenie nowego systemu do przesyłania zdjęć SnapBridge, który bazuje na łączności Bluetooth. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasz aparat ma być w stałej łączności z urządzeniami mobilnymi bez potrzeby korzystania z Wi-Fi.
08.01.2016 | aktual.: 26.07.2022 19:21
Technologia SnapBridge będzie standardową funkcją w niemal każdym aparacie od 2016 roku. SnapBridge będzie pozwalał na przesyłanie zdjęć i ich tagowanie za pomocą łączności Bluetooth. Dzięki wykorzystaniu łączności Bluetooth nasz smartfon może nadal korzystać z Wi-Fi, nie będziemy też musieli przełączać czy wyłączać Wi-Fi, żeby udostępnić zdjęcie w internecie.
Nikon SnapBridge
SnapBridge, wykorzystujący technologię Bluetooth low energy, pozwala na nieprzerwane i natychmiastowe przesyłanie zdjęć z aparatu do urządzenia mobilnego w tym samym momencie, w którym są one robione. Odbywa się to automatycznie, bez potrzeby aktywowania transferu zdjęć z aparatu, zachowując przy tym niski pobór mocy na obu urządzeniach. Podczas transmisji użytkownicy mogą dalej swobodnie korzystać z mobilnej łączności internetowej, w międzyczasie synchronizując swoje zdjęcia.
Powiązywanie aparatów Nikon i urządzeń inteligentnych rozpoczyna się w aplikacji SnapBridge, dostępnej dla systemów iOS i Android.Po zainstalowaniu aplikacji mobilnej modele aparatów Nikon obsługujące technologię SnapBridge mogą pozostawać w stałej łączności z urządzeniem mobilnym. Połączenie wystarczy skonfigurować tylko raz, w odróżnieniu od dostępnych dotychczas aplikacji do transferu za pośrednictwem łącza Wi-Fi, które wymagają ponownego ustawiania po każdym podłączeniu sprzętu. Z aparatem fotograficznym można powiązać do pięciu urządzeń inteligentnych.
W menu aparatu można skorzystać z opcji automatycznego transferu zdjęć w trakcie fotografowania, jak i po jego zakończeniu. Aparat intuicyjnie przechodzi wtedy z łączności Bluetooth low energy na tradycyjny Bluetooth w celu przesłania danych, nawet gdy jest wyłączony. Zdjęcia transferowane są na urządzenia inteligentne jako pliki obrazu o rozdzielczości 2 Mpix (Full HD) w formacie JPEG. Możliwe jest także przesyłanie oryginalnych plików JPEG.
Za pomocą aplikacji SnapBridge do zdjęcia możemy przypisać informacje. Do wyboru są dwa rodzaje danych – prawa autorskie i informacje o zdjęciu oraz dodatkowe teksty i logotypy, które można umieścić w obrazie w celu ochrony i identyfikacji zdjęć.
Oferowana przez aplikację SnapBridge funkcja zdalnego fotografowania pozwala użytkownikom na korzystanie z trybu podglądu na żywo na smartfonie jednak SnapBridge korzysta wtedy z Wi-Fi.SnapBridge umożliwia także udostępnianie obrazów w mediach społecznościowych.
Często korzystam z połączeń smartfona z aparatem i jestem bardzo ciekawy jak system Nikona sprawdzi się w praktyce. W redakcji będziemy mogli to sprawdzić jak tylko otrzymamy do testów pierwszą lustrzankę z systemem SnapBridge, czyli Nikona D500.